11.6 C
Skopje
21.10.2020 - 21:12

Ознака: Себастијан Курц

Курц ја критикува ЕУ: Не добивме ниту еден добар предлог од...

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја критикуваше Европската Унија за нејзиниот начин на борба против коронавирусот, со оценка дека немало ниту еден добар предлог од...

Спасовски: Заканата од пандемијата ја покажува важноста на меѓународната соработка

 Македонија ги негува вредностите на ЕУ за просперитетни, безбедни, мирни и слободни општества и нема да дозволиме тие вредности да бидат доведени во прашање...

Курц: Се забранува собирање на повеќе од пет луѓе на едно...

Австрија од денеска е во вонредна состојба поради кронавирусот. Заострените мерки ќе траат една недела, а потоа ќе се направи проценка што понатаму, изјави...

Курц: Австрија се соочува со најголемиот предизвик од Втората светска војна...

Австриското Министерство за здравство утрово објави дека во земјата има 800 потврдени случаи на зараза. Најголем број заразени лица има во провинцијата Тирол (245), а...

Курц за следната недела очекува 10.000 заразени во Австрија

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека за една недела очекува бројот на заразени од коронавирус во Австрија да надмине 10.000. Говорејќи во Долниот дом...

ЕУ предупреди дека нема да толерира нелегални преминувања на границите

Министрите за внатрешни работи на Европската Унија на вонредниот состанок во Брисел изразија солидарност со Грција, Бугарија, Кипар и со останатите членки кои вложуваат...

Курц: Ердоган свесно ги злоупотребува бегалците

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денес остро го осуди турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, обвинувајќи го за злоупотреба на бегалците за да врши притисок врз...

Курц: Одлично сме подготвени, нема простор за паника

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, по потврдените први инфекции со коронавирус на австриска почва, изјави дека властите се добро подготвени. - Ги презедовме сите мерки за...

Курц се врати на власт

Новата австриска влада на канцеларот Себастијан Курц, составена од австриската народна партија (ОВП) и Зелените, денеска положи заклетва и стапи на должност. Точно 100 дена...

Австрија: Курц и Зелените постигнаа договор за формирање влада

Мандатарот за состав на новата австриска влада, лидерот на Народната партија (ОВП) Себастијан Курц и лидерот на Зелените, Вернер Коглер постигнаа договор за формирање...