32.8 C
Skopje
2.8.2021 - 22:28

Ознака: Себастијан Курц

Курц: Потребни се повеќе протерувања на баратели на азил што го...

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, остро го отфрли обидот на неколку невладини организации да ја препишат вината за смртта на 13-годишно девојче на самата жртва...

Курц: Самитот во Берлин ќе ја потврди европската перспектива на Западен...

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека Западен Балкан е во непосредна близина на Австрија и дека Австрија е многу заинтересирана за стабилноста и европската...

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар Себастијан Курц, во изјава за...

Иранскиот министер за надворешни работи ја откажа посетата на Виена поради...

Иранскиот министер за надворешни работи ја откажа средбата со неговиот австриски колега за да го изрази неговото незадоволство од владата на канцеларот Себастијан Курц,...

Поведена истрага против Курц во врска со аферата „Ибица“

Поведена е истрага против австрискиот канцелар Себастијан Курц поради лажна изјава пред парламентарниот истражен комитет во врска со аферата „Ибица“. Опозициските партии го обвинија за...

Откриените тајни од „Куќата на Курц“ го подриваат имиџот на австрискиот...

Политичкиот вундеркинд Себастијан Курц, кој стана лидер на Австрија на 31-годишна возраст, се издигна на политичката сцена преку имиџот на енергичен функционер кој му...

Курц: Со милион дози од руската вакцина побргу ќе се вратиме...

Австрија е сè поблиску до склучување договор за набавка на руската вакцина „Спутник в“, на што укажува и денешното соопштение на австрискиот канцелар, Себастијан...

Курц во кавга со лидерите на ЕУ поради поделбата на вакцини...

Лидерите на земјите членки на ЕУ не постигнаа договор на виртуелениот состанок на кој разговараа за дистрибуција на вакцини. Според дипломатски извори, премиерот Андреј Пленковиќ...

Курц е незадоволен од поделбата на вакцини во ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц вели дека неговата земја не смее да биде член од втора класа во ЕУ кога станува збор за вакцинација против...

Курц: Некои членки на ЕУ имаат тајни договори за вакцини

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека некои земји од ЕУ имаат „тајни договори“ за вакцини против коронавирус. Курц остро ја критикуваше ЕУ денес во врска...