16.1 C
Skopje
21.8.2019 - 6:17

Ознака: Себастијан Курц

Кој ја изложува својата држава перманентно на потсмев?

Дали е случаен фактот што сите земји во светот посветуваат големо внимание на протоколот? Апсолутно - не! Педантно практикуваниот протокол е огледало на една...

Виенска шницла и македонска десетка со кромид

Ако Австрија ја има прочуената виенска шницла, Македонија ја има познатата десетка со кромид, која совршено се совпаѓа со јубилејната десетта препорака. Не е толку...

Австриската влада на Курц е жртва на русофобната кампања, тврди Лавров

Владата на австрискиот канцелар Себастијан Курц, која падна на 27 мај, стана жртва на русофобната кампања, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров,...

Падна Владата на Себастијан Курц

Австрискиот парламент изгласа недоверба на преодната Влада на канцеларот Себастијан Курц, кој стана канцелар со најкус мандат. Курц влезе во историските анали како канцелар...

Се распаѓа австриската влада, сите министри од ФПО поднесоа оставки

Австриската екстремнодесничарка Партија на слободата (ФПО) објави дека сите нејзините министри во коалиционата влада формирана во декември 2017 година со конзервативниот канцелар Себастијан Курц...

Курц најави предвремени избори во Австрија

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предложи распишување на предвремени избори во земјата откако вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе оставка по она што...

Големи се шансите скандалозно видео да ја втурне Австрија во предвремени...

Предвремените избори во Австрија се скоро сигурни по оставката која ја поднесе вицеканцеларот, Хајнц Кристијан Штрахе, поради аферата во врска со видео-запис од 2017 година, на...

Политички скандал ја тресе Виена, Курц вечерва ќе ѝ се обрати...

Австрискиот канцелар Себастијан Курц има тешка задача да одлучи за судбината на австриската влада, по скандалот во врска со вицеканцеларот и претседател на Слободарската...

Курц и под меѓународен притисок по аферата, коалицијата на стаклени нозе

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц изложен голем меѓународен притисок да ја прекине коалицијата со Слободарската партија по аферата што ја тресе австриската влада. На видеото од 2017...

Курц: ЕУ да престане да наметнува правила

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, две недели пред изборите за Европскиот Парламент, предизвика реакции со најавата дека сака да поништи дури илјада правила на ЕУ....