17 C
Skopje
24.10.2020 - 16:29

Ознака: сдсм

СДСМ: Продолжуваат консултациите за коалициски договор со ДУИ

Продолжуваат интензивните консултации и работата на ниво на генерални секретари викендот за коалициски договор помеѓу СДСМ и Коалицијата „Можеме“ и ДУИ, соопшти СДСМ. - По...

СДСМ: Програмата на Владата ќе биде посветена на новата македонска економија

СДСМ, како предводник на коалицијата „Можеме“, со освоени најмногу пратенички места во Собранието го доби мандатот за состав на нова демократска, политичка, одговорна Влада,...

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци за...

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски информираше дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци. Николовски вели дека укинувањето...

Ахмети: Колку што сме блиску, толку сме и далеку од договор

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, посочи дека колку што се блиску, толку се и далеку двете...

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту на денешната средба. Заев...

СДСМ: Преговараме за Влада со полн мандат поддржана од стабилно мнозинство...

СДСМ води сериозни преговори со претседателите на политичките партии, со работни групи, членови на раководствата на партиите, за формирање Влада со нов четиригодишен полн...

СДСМ: Новата влада ќе има помал број министри

СДСМ информира дека започнале сериозни, темелни преговори со претседатели и високи претставници на политички партии кои се дел од новиот собраниски состав, за нов...

И Заев и Мицкоски најавуваат формирање влада

По конститутивната седница на Собранието, изјави дадоа лидерите на СДСМ, Зоран Заев, и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во својата изјава лидерот на СДСМ, Заев, се...

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата и правдата, соопштија од...

СДСМ: Eвтината тарифа на струјата останува во истите интервали

Регулаторната комисија која ја донесе Одлуката за корекција за цената, е независна и високо професионална институција која во изминативе 2 години направи и спроведе...