Ознака: сдсм

Јанушев: Заев повторно ги ветува истите лаги за подобар живот, а...

Ветуваа 30.000 денари плата и тоа не е се, овие избори таа плата е зголемена на 34.000 денари, тоа ќе беше одлично ако првичниве...

Заев ја претстави програмата на новата влада пред пратениците и најави...

Со едночасовен говор во Собранието мандатарот Зоран Заев ја претстави програмата на владата за наредните четири години. Тој вети разрешување на судии, кастрење на...

Заев: ВМРО-ДПМНЕ нека се откаже од свој претставник за потпретседател, па...

Позициите потпретседател на Собранието се утврдени само како бројка, уште во 2017 година, тоа не значи дека ќе има пет потпретседатели на Собранието. Во...

Заев: Предлогот за нова влада ќе биде доставен по изборот на...

Предлогот за новата влада ќе биде доставен откако ќе се изберат потпретседателите на Собранието изјави лидерот на СДСМ и мандатар за составување на влада...

Костадин Костадинов избран за претседател на Комисијата за прашања на изборите...

Пратеникот Костадин Костадинов од СДСМ е избран за претседател на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, а за негов заменик е назначен Мухамед...

Николоски: За жал Македонија доби коалиција на лагата

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“, Александар Николоски денеска се обрати на собраниската седница. Николоски пред своето излагања посака на Собранието...

Алијанса и Алтернатива: Владата на СДСМ и ДУИ е нелегитимна

Kоалицијата на Алијанса за Албанците и Алтернатива, по постигнатиот договор на СДСМ и на ДУИ за формирање на Влада, реагира дека станува збор за...

Заев и Ахмети се договорија последните 100 дена од мандатот премиер...

Наместо премиер-Албанец, лидерите на СДСМ и ДУИ Зоран Заев и Али Ахмети се договориле на последните 100 дена од мандатот на новата Влада, да...

СДСМ и ДУИ постигнаа договор за коалиција, владата ќе ја предводи...

СДСМ и ДУИ постигнаа договор за коалицирање, со цел создавање на парламентарно мнозинство за распределба на одговорности, со полн мандат кое во наредните четири...

СДСМ и ДУИ работат на распределба на ресорите во идната коалиција

Од СДСМ информираат дека денеска продолжуваат работните средби меѓу коалиција „Можеме“ и ДУИ, на ниво на генерални секретари, со цел обезбедување стабилна Влада со...