Ознака: сдсм

Коалицијата СДСМ-Беса претендира да освои најмногу мандати во шестата изборна единица

Со чесна и одговорна понуда победничката коалиција СДСМ-Беса претендира да освои најмногу мандати во 6-та изборна единица која е генерално мерило за легитимитетот пренесен...

Гаши: Нашата битка не е со СДСМ и Беса, туку ДУИ...

За лидерот на Алтернатива Африм Гаши, коалцијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат. Како што изјави Гаши, Колацијата Алијанса...

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12 април. Како што беше кажано...

Заев: Судии, обвинители, поротници – ослободете се!

Сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и траспарентни постапки. На обвинетите ќе им се суди врз база на докази. Нема...

Дескоска нема да учествува на маршот на СДСМ

Ги поддржуваме граѓаните во нивните барања за враќање на довербата во правосудството, но заради почитување на принципите на немешање во судската власт, информираме дека...

СДСМ маршира за правда во Скопје

Вечерва во Скопје започна „Маршот за правда“ во организација на владејачката СДСМ. Граѓанскиот марш започна пред Собранието на Република Македонија, од каде насобраните граѓани...

СДСМ ќе маршира под мотото „Чекориме за правда“

СДСМ денеска во 18 часот ќе одржи марш под мотото „Чекориме за правда“. Рутата ќе се движи од Собранието до судовите. Претседателот на СДСМ, Зоран...

СДСМ нема да се јавува за збор за да заштеди време,...

По барање на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, собранискиот спикер Талат Џафери даде пауза од еден час на седницата на која...

СДСМ го поддржа предлогот на Спасовски за разрешување на Мизрахи

- Техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи мора да биде разрешена поради своето неодговорно и несериозно однесување. Мизрахи, кадарот на Никола...

Заев: Блокирањето на законските решенија може да го одложи распуштањето на...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, денеска истакна дека во конечното законско решение опфатени се предлозите што произлегоа од работните групи и рече оти очекува...