Ознака: сдсм

Нивици пресудно за изборната вага

Грчкиот премиер Ципрас веќе најави дека договорот носи нови јасни линии и нови дилеми и на гласачите треба да им се докаже дека тие...

Пендаровски: Најважно е Македонија да победи

СДСМ вчера на конгрес го потврди изборот на Стево Пендаровски за претседателски кандидат. Од 783 присутни делегати, 712 едногласно, без против и воздржани, гласаа...

Почна 23-от конгрес на СДСМ

Во Скопје почна 23-от Конгрес на Социјалдемократскиот сојуз на кој партијата треба да го потврди Стево Пендаровски за кандидат за претседател на државата на...

Пендаровски е претседателски кандидат на владејачката коалиција

Стево Пендаровски е заедничкиот претседателски кандидат, соопшти премиерот Зоран Заев по вечерашната средба со партиите од коалицијата предводена од СДСМ и сите поддржувачи на...

СДСМ ја разгледува листата со фаворити за претседателски кандидат

Премиерот Зоран Заев попладнево пред партискиот состанок, на кој се разгледуваат фаворитите за претседателски кандидат изјави дека имаат одлична листа на разгледување на фаворити...

СДСМ и ДУИ треба да го објават името на заедничкиот претседателски...

Јавноста и натаму очекува објава на името на заедничкиот претседателски кандидат на коалициските партнери СДСМ и на ДУИ,  што го договорија лидерите на двете...

Заев: Не сме далеку од изнаоѓање заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва пред координацискиот состанок на партијата изјави дека не се многу далеку од изборот на заеднички кандидат...

ДУИ и СДСМ меѓусебно си ја префрлаат топката

Пратеникот Мухамед Зекири од СДСМ вчера ги отфрли наводите на претсeдателот на парламентот Талат Џафери дека кој било пратеник од нивната пратеничка група имал...

Убедлив пораз на македонскиот Тоти

Во последно време на македонската политичка сцена се чувствува голема раздвиженост од страна на политичките субјекти, било да се работи по позиција или опозициjа,...

Манчевски: Неколку дена пред Конгресот на СДСМ ќе биде познат кандидатот...

Кандидатот за претседател на Република Северна Македонија, кој ќе го поддржи СДСМ и коалиционите партнери ќе биде познат на јавноста неколку дена пред конгресот...