Ознака: сдсм

Лидерската средба неизвесна, власта и опозицијата не можат да ги усогласат...

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба помеѓу првите луѓе на најголемите политички партии, а несогласувања постојат во оснос на темите за кои би...

Реконструкција без реконструкција

Се чини дека клучниот генератор на порастот на незадоволство не се надворешните работи, а не е ниту економијата, туку најверојатно клучниот генератор на порастот...

СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на партијата, Зоран Заев, најави...

Избор на ново партиско раководство во СДСМ

Во Охрид денеска ќе се одржи деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ. На седницата ќе се дебатира за суштинските промени во партијата, новит систем...

Заев: Ако летово нема датум за преговори со ЕУ, можни се...

Реконструкцијата на владата зависи од добивањето датум за преговори со Европската Унија. Премиерот Зоран Заев вели дека ако летово односно јуни или јули нема...

Граѓаните очекуваат веднаш да ги почувствуваат ефектите

Како поттекст на политичката атмосфера во земјава, во која како сила во воздухот лебди големото очекување за реконструкција на Владата, се наметнува и прашањето...

Дали метлата ќе остане чисто партиска

Последниот потег на премиерот во јавноста беше дочекан со доза одобрување, но и со коментари од типот дека метлата заиграла во погрешен двор бидејќи...

Анѓушев: Јас сум релаксиран, функциите се минливи

Чест е да се биде член на Влада, но исто така секој кој добил државна функција треба да биде свесен дека еден ден таа...

Заев: Ќе бидат сменети повеќе од тројца министри

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе бидат сменети повеќе од тројца министри, но не сакаше да ја открие точната бројка ниту имињата. -Повеќе министри ќе...

Кадровски смени во раководството на СДСМ

Шесте потпретседатели на СДСМ се разрешени, заедно со генералниот секретар на партијата, ова се првичните информации од вечерашната седница на Централниот одбор на партијата. На...