0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 16:43

Ознака: свп

Со меѓународно поетско читање во МСУ завршија СВП

Дел од странските поети, гости на „Струшките вечери на поезијата“, читаа своја поезија во Музејот на современата уметност. Со тоа и официјално заврши 60-то...

Во Струга доаѓа забрануваната поетеса во режимот на Чаушеску

Имаше три периоди кога бев забранувана. Првиот кога имав 16 години, вториот период од 1985 година, кога во книжевните кругови повеќе бев позната како...

Вечерва започнуваат 57. Струшки вечери на поезијата

Со традиционално читање на Константиновата „Т'га за југ“ и палење на фестивалскиот оган пред Домот на поезијата, вечер почнува 57. издание на фестивалот Струшки...

Наградата „Мостови на Струга“ за Финецот Паули Тапио

Управниот одбор на НУМ „Струшки вечери на поезијата“ – Струга, одлучи наградата „Мостови на Струга“ за најдобра дебитанска книга, која ја доделуваат Струшките...

Полскиот поет Aдам Загајевски е добитник на „Златен венец“

Адам Загајевски од Полска е добитник на Златен венец на 57-те Струшки вечери на поезијата, соопшти Дирекцијата на СВП денеска на прес конфренција. - Адам...