Ознака: свински грип

Ковид-19 е десетпати посмртоносен од свинскиот грип

Коронавирусот е десет пати посмртоносен од вирусот на свински грип (Х1Н1) кој се појави во Мексико во 2009 година, изјави генералниот директор на Светската...

Србинка почина од свински грип во Бахреин

Дваесет и шестгодишна државјанка на Србија починала од свински грип ( H1N1), по тринеделно лекување во болница во Бахреин. Амбасадата на Србија во Кувајт, која...

Од свински грип во Албанија починаа родилка и бебе

Родилка со едно од нејзините близначиња починаа во Инфективната клиника во Тирана како поседица од вирусот АХ1Н1, познат како свински грип. Жената на 36-годишна возраст...

Кај пет лица во Струмица потврден вирус на „свински грип“

Кај пет лица од Струмица е потврдено присуство на вирусна инфлуенца од типот АХ1Н1, познат како „свински грип“, по земените примероци од брисови по...

Расте бројот на заразени од морбили и свински грип во Албанија

Во Албанија се шири пандемската форма на вирусот АХ1Н1, познат како свински грип, а во исто време расте и бројот на заразени од морбили. По...

Прва жртва од свински грип во Албанија

Во Албанија денеска почина 48-годишен маж како последица од вирусот АХ1Н1, познат како свински грп. Извори од Инфективната клиника во Тирана, за тиранската телевизија „Ора...