18.8 C
Skopje
31.7.2021 - 4:03

Ознака: свештеници

Од коронавирус починаа двајца свештеници во Битолско

Владиката на Пелагониската епархија, Петар, во вчерашната проповед после литургијата во црквата „Свети Велокомаченик Димитриј“ во Битола, упати апел до сите верници дека состојбата...

Повторно протести во Црна Гора

Стотина граѓани вечерва повторно се собраа пред Центарот за безбедност во Никшиќ, а според пишувањата на црногорските медиуми, полицијата со штитови е поставена пред...

Протести во Црна Гора поради уапсени свештеници

По одбивањето на жалбата да бидат ослободени од притвор епископот на СПЦ, Јоаникие, и уште осум свештеници, кои вчера беа приведени поради организирање литија...

Тужба за грчки свештеници кои давале причест и покрај забраната

Грчката влада побара од обвинителството да покрене обвинение против двајца свештеници кои служеле за причестување и покрај забраната, со цел да се спречи ширењето...

Ме мрзи да смислувам наслов

Слушам, либералново, ем атеистичко граЏанство, се пенавело околу причеста. Демек, сега кога сме ја имале коронава околу нас, државата мора да му забрани на...

И свештениците се иселуваат од островите

Поради сѐ помалиот број свештеници на островите Брач, Хвар и Вис, кои се во регионот на Средна Далмација, нередовно се извршуваат верските обреди за...

Свештениците апелираат да се престане со суеверијата за задушница и Духовден

Свештениците на Македонската православна црква - Охридска архиепископија веќе неколку години апелираат верниците да ги напуштат суеверните обичаи и да му се посветат на...

Подгорица ќе протера српски монаси и свештеници

Црна Гора планира да протера над 30 монаси и свештеници на СПЦ со нивните членови на семејствата. Ова, како што пишуваат „Новости“, ќе биде...

Свештениците – тајното оружје на војската

И покрај тоа што идејата за свештени лица со униформа и чинови, богослужба во воените единици, па дури и изградба на специјализирана воена црква...

Ватикан: Свештениците би требало да работат и преку интернет

Свештениците би требало да работат и преку интернет доколку сакаат да се поврзат со луѓето кои веќе не доаѓаат во црква, но се достапни...