4.8 C
Skopje
22.2.2020 - 14:33

Ознака: свет

Меридијани

Канбера - Тројца Американци загинаа кога се урна канадски авион цистерна, кој помагал во гаснење пожар во Австралија. Австралиските власти соопштија дека авионот „херкулес...

Меридијани

Техеран - Маскирани вооружени напаѓачи во заседа го убиле локалниот командант на паравоените безбедносни сили во југозападен Иран, инаку соработник на Касем Сулејмани, ирански...

Mеридијани

Давос - Младата активистка Грета Тунберг порача дека ништо не е сторено во практиката за климата, дури и по неколкумесечната масовна мобилизација на младите...

Меридијани

Пекинг - Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид коронавирус може да се контролира. Начините за пренесување на новиот вирус...

Најголеми компании за нафта и гас во светот

Кинеската група „Синопек“ се најде на првото место на листата на водечките компании за нафта и гас во светот, со приходи од над 430...

Чукотка – град на крајот на светот

Држава: Русија Домородно население: Чукчи и Ескими Површина: 721.500 квадратни километри Чукотка се наоѓа во североисточниот дел на Русија и Евроазија. Станува збор за едно...

меридијани

Анкара - Осум деца се удавиле кога брод со мигранти потонал близу западниот брег на Турција, јавија турските медиуми. Во несреќата загинале вкупно 11...

меридијани

Сан Хуан - Речиси еден и пол милион лица, повеќе од половина од населението во Порторико, немаат струја по земјотресот што ги погоди Карибите,...

меридијани

Каракас - Лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гваидо и пратениците што го поддржуваат влегоа во парламентот, каде што тој положи заклетва како самопрогласен привремен...

Најпознатите сериски убијци во светот

Во филмовите како „Кога јагнињата ќе стивнат“ измислените сериски убијци, кои имаат голем број жртви, станаа предмет на популарна фасцинација. За жал, ваквите сериски...