Ознака: свет

„Медуза со главата на Персеј“ – за оваа скулптура зборува...

Скулптурата на аргентинскиот вајар Луцијано Гарбати, „Медуза со главата на Персеј“, стана симбол на триумф на жртвите на сексуалните напади, уште пред да биде...

Храбриот нов административен свет

Се прашувате зошто ве шетам низ една руска постмодерна приказна? Затоа што сметам дека Сорокин не раскажува дистопија во која минатото е сосема изменето...

Рекорден број новозаболени од коронавирус во светот

Денес, во светот се пријавени 338.779 нови случаи на коронавирус. Починале 5.514 лица, а бројот на смртни случаи надмина еден милион. Индија пријавила најмногу нови...

Дигитални финансии за подобар постпандемиски свет

Денешната криза со ковид-19 од невидени размери натера милијарди луѓе да работат, да се дружат и да консумираат во дигиталниот свет. Оваа промена создава...

Два дена за анализа

Некои пратеници реагираат дека им е дадено премалку време за разгледување на еден ваков суштински документ како што е програмата за работа на новата...

Како светот ќе вакцинира седум милијарди луѓе?

Тимови ширум светот работат на изработка на вакцина, која ќе биде ефикасна против ковид-19. Британскиот премиер Борис Џонсон ја нарече вакцината „најитниот заеднички подвиг на...

Зошто на светот му се потребни вирусите?

Ако ги снема сите вируси, светот би бил сосема поинаков, меѓутоа не на подобар начин, пишува Би-би-си. Навидум изгледа како вирусите да постојат само за...

Во светот од коронавирус заразени 8,6 милиони лица

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 8,6 милиони лица, а бројот на починати изнесува над 458 илјади. Најголем број на заразени и смртни...

СЗО: Дневно во светот има по 100.000 нови случаи на коронавирус

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, вели дека во последните две недели има повеќе од 100.000 потврдени случаи на коронавирус дневно. Тедрос...

Бројот на заразени во светот надмина 8 милиони

Бројот на случаи на коронавирус во светот надмина осум милиони, со голем пораст на бројот на заразени во Латинска Америка, пренесува „Ројтерс“. Првиот случај беше...