Ознака: свет

Меридијани

Париз - Околу 64 отсто од Французите сметаат дека претседателот Емануел Макрон е „лош претседател“, покажуваат резултатите од анкетата на Одокс. Според анкетата, 32...

Како ќе изгледа светот во 2030 година

Наредната деценија ќе биде многу различна од сегашните очекувања, прогнозираат експертите Новата деценија донесе големи изненадувања уште во првите неколку недели. Настаните како што е...

Меридијани

Вашингтон - САД ја запреа тајната програма за спроведување разузнавачки операции со помош на беспилотни летала, а во која учествуваше и Турција. Одлуката била...

Mеридијани

Брисел - Најголемата политичка групација во ЕУ, Европската народна партија (ЕПП), реши да ја продолжи суспензијата на владејачката партија во Унгарија, Фидес, на неодредено...

Меридијани

Вашингтон - Вишиот советник на американскиот претседател Доналд Трамп, Џеред Кушнер, изјави дека Палестинците се добредојдени да предложат измени за границите во предложениот мировен...

Меридијани

Техеран - Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел денеска ќе го посети Иран, каде што ќе оствари средба со министерот за надворешни работи на...

Меридијани

Улм - Германската полиција отвори истрага против една медицинска сестра што е осомничена дека им давала морфиум на пет предвремено родени деца, со намера...

Најозлогласените затвори во светот

Најлошите криминалци се сместуваат во најлошите затвори. Наместо таму да ја добијат потребната ресоцијализација, тие тапкаат во место, па натрупуваат и уште некоја година...

Mеридијани

Тел Авив - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го соопшти своето барање за пратенички имунитет од судско гонење поради обвиненијата за три случаи на корупција....

Како наменската индустрија го врти светот

Стокхолмскиот институт СИПРИ објави специјален извештај, во кој првпат се наведени податоци за купопродажбата на оружје на сите светски сили, што овозможува создавање пореална...