Ознака: свет

Мигрантско цунами на истокот од Европа, вонредна состојба во Полска и...

Свет Неколку илјади мигранти, главно од земјите од Блискиот Исток, во текот на изминатиот ден направија сериозни инциденти и проблеми на границите меѓу Полска, Литванија...

Ќе остане ли Хонгконг центар на азискиот уметнички свет?

Годинава Хонгконг ја одбележи 32-годишнината од протестот на плоштадот „Тинанмен“ поинаку од вообичаеното. Минатата година, првпат од обединувањето во 1997 година, Пекинг го забрани...

Од природата учиме како да бидеме подобри!

Живиот свет околу нас во стиховите на Трајче Кацаров (11) Драги деца, во „Колибри“ секој вторник ја следите серијата „Живиот свет околу нас во стиховите...

САД ќе испратат 80 милиони вакцини низ светот

Американскиот претседател, Џо Бајден, најави дека САД до крајот на јуни ќе донираат 80 милиони американски вакцини, од кои 60 милиони дози вакцини на...

Повеќе од 118 милиони луѓе во светот заразени со коронавирус

Според веб-страницата „Ворлдометер“, повеќе од 118 милиони луѓе се заразени во светот. Само вчера, бројот на случаи во светот се зголеми за нешто повеќе од...

Раскољников во храбриот нов свет

Ех, да бев некој добар колумнист. Па, уште да ме интересираше Нордистан. Што теми за пишување ќе имав. Не, подобро ќе беше да сум...

Во светот за 24 часа има повеќе од 338.000 новозаразени

Во светот за 24 часа има повеќе од 338.000 новозаразени со коронавирусот, објави Светската здравствена организација. Бројот на починати во изминатото деноноќие се зголеми за...

Во светот над 85 милиони луѓе заразени со коронавирус

Во светот од почетокот на пандемијата потврдени се вкупно 85.027.813 случаи на коронавирус. Од инфекцијата оздравеле 60.149.687 луѓе, а починале 1.844.685, покажуваат најновите податоци од...

Поголем дел од светот затворен за новогодишната ноќ

Светот влезе во Новата година со бројни ограничувања поради пандемијата на коронавирусот и иако традиционалниот огномет беше организиран во некои главни градови во присуство...

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 80 милиони

Бројот на лица заразени со коронавирусот во светот денес надмина 80 милиони, соопшти Универзитетот „Џонс Хопкинс“. Во светот, моментално се заразени 80.027.056 лица, починале 1.753.313...