8.1 C
Skopje
23.2.2020 - 18:12

Ознака: свет

Уметници од светот гости на прилепските ателјеа

Во текот на своето 62-годишно постоење, ЦСЛУ-Прилеп токму преку овие работилници создаде повеќе од 1.200 различни уметнички дела од уметници од повеќе од 50...

Крај на светот каков што го знаеме

Под притисок на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, „Гугл“ неодамна ја прекина соработката со „Хуавеи“, лишувајќи го кинескиот производител на паметни телефони од...

Годината што го промени светот – 1969-та

Пред половина век, светот беше сведок на неверојатни настани што предизвикаа генерациски промени - од подемот на информациската ера, преку интензивирањето на протестите и...

Мини-серијата „Чернобил“ го полуде светот

Новата мини-серија за катастрофата во Чернобил, во 1986 година, го полуде светот. Сите ја гледаат, сите зборуваат за неа и за рекордно време се...

Највпечатливите микроавтомобили во светот

Микроавтомобилите често се дефинираат како многу компактни автомобили со мали мотори, дизајнирани за употреба во големите градови, особено за земји како Јапонија. Во Јапонија...

Воен авион се сруши врз магацин во Калифорнија

Воен авион Ф-16 се урна во магацин во Калифорнија, соопштија локалните власти. Како што пренесе „АП“, пилотот успеал да се спаси бидејќи скокнал навреме и...

Непотизмот не е македонска измислица

Деновиве во нашата земја се води голема расправа во врска со непотизмот и семејните врски и вработувања во јавните институции. Но, и во светот...

Исчезнува едно од најнеобичните езера на светот

Некогаш најголемото солено езеро на Блискиот Исток, Урмиа во Иран полека, но сигурно исчезнува. За само 20 години големата солена површина со 120 острови во...

Најпрометните аеродроми на светот

Аеродромот во Атланта, САД уште еднаш е најпрометниот аеродром на светот. Повеќе од 107 милиони патници минале низ Хартсфилд-Џексон минатата година, што го прави...