Ознака: свет

Замрзнатиот свет

„Целото наше страдање не доаѓа од надворешните околности туку од нашата потреба да се бориме со нив, да не ги прифаќаме и по секоја...

Бројката на заразени од коронавирус во светот надмина половина милион

Повеќе од половина милион случаи на заразени со коронавирус се регистрирани во светот до денеска. Според Worldometers.com, до објавувањето на овој текст заразени со новиот...

Една третина од човештвото е во изолација

Денеска во Индија стапи во сила наредба за 1,3 милијарди жители да не ги напуштаат своите домови во следните три недели, што значи дека...

Најстарата пирамида во светот отворена за туристите

Скалестата Џосерова пирамида е висока 60 метри и се верува дека е првата пирамида во Египет и најстара градба во светот. Таа била целосно...

Од коронавирус во светот се излекувани 72.551 лице

Во 145 земји пријавени се 145.553 потврдени случаи на коронавирус, според последните податоци. Досега се излекувани 72.551 лица, а 5.438 починати, објави „Ворлдометерс“. Најголем број...

Меридијани

Анкара - Турција не ја разгледува можноста да ги повлече своите сили од Идлиб во северозападна Сирија, изјави турскиот министер за одбрана Хулуси Акар....

Меридијани

Москва - Американскиот претседател Доналд Трамп нема да дојде во Русија на 9 мај, на одбележувањето на Денот на победата над фашизмот во Втората...

Скриена убавина на крајот на светот

Држава: Русија Потекло: вулканско Број на острови во архипелагот: 56 Курилските Острови се наоѓаат на територијата на Русија, 1.200 километри североисточно од јапонскиот остров Хокаидо, во близината...

Светот ја гледа Кина како водечка економска сила

Мнозинството граѓани од повеќе земји ја избраа Кина како водечка економска сила во светот, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од американскиот истражувачки центар „Пју“,...

Македонското вино е најдобриот бренд-амбасадор на Македонија

Рекорд на освоени награди на македонските вина на „Мундус вини“ во Германија - 29 златни и 13 сребрени медали На годинешното пролетно оценување на престижниот...