Ознака: свет

Во светот над 85 милиони луѓе заразени со коронавирус

Во светот од почетокот на пандемијата потврдени се вкупно 85.027.813 случаи на коронавирус. Од инфекцијата оздравеле 60.149.687 луѓе, а починале 1.844.685, покажуваат најновите податоци од...

Поголем дел од светот затворен за новогодишната ноќ

Светот влезе во Новата година со бројни ограничувања поради пандемијата на коронавирусот и иако традиционалниот огномет беше организиран во некои главни градови во присуство...

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 80 милиони

Бројот на лица заразени со коронавирусот во светот денес надмина 80 милиони, соопшти Универзитетот „Џонс Хопкинс“. Во светот, моментално се заразени 80.027.056 лица, починале 1.753.313...

Може ли светот да издржи уште една година во пандемија

Повеќе експертски толкувања велат дека е тешко да се предвиди каква ќе биде идната година и дека уште една ваква година со коронавирус ќе...

„Медуза со главата на Персеј“ – за оваа скулптура зборува...

Скулптурата на аргентинскиот вајар Луцијано Гарбати, „Медуза со главата на Персеј“, стана симбол на триумф на жртвите на сексуалните напади, уште пред да биде...

Храбриот нов административен свет

Се прашувате зошто ве шетам низ една руска постмодерна приказна? Затоа што сметам дека Сорокин не раскажува дистопија во која минатото е сосема изменето...

Рекорден број новозаболени од коронавирус во светот

Денес, во светот се пријавени 338.779 нови случаи на коронавирус. Починале 5.514 лица, а бројот на смртни случаи надмина еден милион. Индија пријавила најмногу нови...

Дигитални финансии за подобар постпандемиски свет

Денешната криза со ковид-19 од невидени размери натера милијарди луѓе да работат, да се дружат и да консумираат во дигиталниот свет. Оваа промена создава...

Два дена за анализа

Некои пратеници реагираат дека им е дадено премалку време за разгледување на еден ваков суштински документ како што е програмата за работа на новата...

Како светот ќе вакцинира седум милијарди луѓе?

Тимови ширум светот работат на изработка на вакцина, која ќе биде ефикасна против ковид-19. Британскиот премиер Борис Џонсон ја нарече вакцината „најитниот заеднички подвиг на...

Watch The Rising of the Shield Hero Episode 13 (https://gogoanime.be/m/6MGe/ep-13) at GoGoAnime fairy tail gogoanime

Watch Attack on Titan Final Season Episode 3 (https://crunchyrollfree.com/m/Q8ld/ep-3) at Crunchyroll premium membership crunchyroll