10.8 C
Skopje
28.11.2021 - 19:09

Ознака: Светско првенство

Замислете го Кристијано Роналдо во Скопје против Македонија

Познатата спортска мрежа „И-ес-пи-ен“ во анализата на квалификацискиот циклус за пласман на Светското првенство го најави „најдраматичниот бараж во историјата“, преку кој учество во...

Македонскиот кантер-тим го освои Светското првенство во Израел

Македонската „Кантер страјк: Глобал офенсив“ (Counter Strike:Global Offensive) репрезентација денеска го освои Светското првенство на Меѓународната еспорт федерација. Тимот составен од Александар Ќулукоски „CacaNito“, Јане...

Битолски кугларки на Светското првнество во кугалње до 18 години

Млади битолски кугларки до 18 години деновиве ќе учествуваат на Светското првенство во куглање, кое викендов започнува во Словенија. Пред заминувањето на Светското првенство градоначалничката...

Светскиот и европскиот првак останаа во трка за нов трофеј

По синоќешните дуели требаше да бидат познати седум од осумте четвртфиналисти, а денеска за уште едно место се тркаат Аргентина, Хрватска и Катар. Пред...

Македонија оди на ракометниот Мундијал во Египет, Чешка се откажа

Машката македонска сениорска ракометна репрезентација ќе биде дел од ново Светско ракометно првенство кое утре започнува во Египет. Нашите репрезентативци одат на Мундијалот „на...

Македонија не доби вајлд-карта за СП

Светската ракометната федерација (ИХФ) ги додели двете вајлд-карти за Светското првенство што идната година во јануари ќе се одржи во Египет, но Македонија не...

Светското првенство во атлетика во Кина одложено за 2021 година

ИААФ потврди дека Светското првенство во атлетика во сала во Нанџинг, Кина е одложено за 2021 година поради епидемијата со коронавирусот во оваа земја. -...

Јужна Африка го освои Светското првенство

Јужна Африка го освои Светскиот куп во рагби третпат во својата историја. Во финалето, во Јапонија, Јужна Африка ја победи Англија 32:12. Јужна Африка го...

Тежок е патот до гејминг-милионите

За младите, надежни гејмери, светот на видеоигрите е шанса за стекнување на милионски заработки. Доказ за ваквите тврдења претставува примерот на Кајл Гирсдорф (16),...

Кадетските мундијали се расадници на ракометни ѕвезди

На минатите светски првенства блескаа сега планетарно познатите Мае, Гребил, Палмарсон, Пекелер, Жалуз, Душебаев, Ландин, Сагосен, Бергеруд, Фабрегас, Ричардсон, Мем..., а сега во фокусот,...