Ознака: Светски

Скијачите скокачи од Словенија израмнија рекорд од 1980 година

Вторпат се случи првите четири места на еден натпревар да ги освојат репрезентативци од иста земја. Титулата во Светскиот куп ја освои Јапонецот Рјоју...

Морталитетот го надминува наталитетот во светски рамки

Постојано се зголемува бројот на држави што имаат повеќе смртни случаи од раѓања во дадена година. Анализата на податоците од Обединетите нации што ја...

Зошто најголемите светски ѕвезди ги продаваат правата на своите песни?

Музичарите сѐ повеќе ги продаваат правата на своите песни. Музичката компанија „Сони“ неодамна објави дека го купила целиот каталог на снимена музика од Боб...

Топ 10 светски милијардери побогати во 2021 година

Десетте најбогати луѓе во светот заедно го зголемија своето лично богатство за 402,17 милијарди долари во 2021 година, според индексот на милијардери на „Блумберг“. Најмногу...

Кобајаши победи во скијачките скокови на дожд во Клингентал

СВЕТСКИ КУП Јапонецот Рјоју Кобајаши победи на вториот натпревар од Светскиот куп (СК) во Клингентал (Германија) во скијачки скокови, во отежнати услови со континуирани врнежи...

Карлсен убедливо петти пат по ред е светски првак

Секако дека сум многу среќен. Мислам дека тоа беше добар професионален меч и многу сум задоволен. Во петте реми-партии имав многу малку шанси да...

Македонскoто семе чека ред пред „арката на Ное“

Глобалното затоплување, климатските промени и сѐ понагласениот недостиг од храна ги сменија фокусот и интересот на светската јавност, при што битката за храна сега...

САД светски лидери по бројот на затвореници

Американското министерство за правда одлучи привремено да го затвори озлогласениот казнено-поправен центар „Метрополитен“ во Бруклин, Њујорк, поради голем број недостатоци поврзани со персоналот и...

Светски рекорд и во женската трка на 400 метри со пречки

Американката Сидни Меклафлин (21) го освои златото во трката на 400 метри со пречки на Игрите во Токио, поставувајќи нов светски рекорд, 51,46 секунда,...

Рапидна дигитализација на Унијата за да прерасне во светски дигитален...

Дека ЕУ веќе зачекори во дигиталната деценија зборуваат новите програми и стратегиски рамки на Европската комисија, со кои Унијата ќе се трансформира во светски...