Ознака: светски сили

Светските сили минатата година потрошиле 73 милијарди долари на нуклеарно оружје

Нуклеарните сили во 2019 година потрошиле рекордни 73 милијарди долари на нуклеарно оружје, речиси 10 отсто повеќе од претходната година, објави денеска Меѓународната кампања...

Напорите за создавање на вакцина се претворија во борба за глобална...

Кога СССР го прати првиот човек во вселената во 1961 година, шокот за американската самодоверба беше електричен. Ако Кина успее прва да произведе успешна...

Итрите игри на светските лидери во пандемијата ја менуваат рамнотежата на...

Американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин се чини дека ги зачестија контактите во изминатите две недели како никогаш претходно, откако Трамп...

Зошто пандемијата нема да доведе до нов светски поредок?

Автор: Џуда Гранстајн Ворлд политикс ривју Како што во март стана јасна магнитудата од пандемијата на ковид-19, веднаш се јавија шпекулации какви ќе бидат последиците. Многу...

Коронавирусот го открива стравот од „неполаризиран“ свет

Двете голем сили не можат да водат и не постои убедлива коалиција која би ги заменила Автор: Џанан Ганеш Фајненшел тајмс Невкусно би било да го прогласиме...

Како ќе изгледа светот по пандемијата?

Како по падот на берлинскиот ѕид или колапсот на империјата на „Браќата Лиман“ пандемијата на коронавирусот е настан што ќе го смени светот и...

Групата седум светски сили (Г7) и нивните лидери

Г 7, односно Г8 пред да биде Русија избркана од клубот поради анексијата на Крим во 2014 година, беше формиран во 1975 година како...

Иронијата на превртливата светска политика за Либија

Осум години по соборувањето на Гадафи од власт, САД сега го поддржуваат новиот либиски моќник Спајкд Автор: Тим Блек Типично каприциозна беше одлуката на Доналд Трамп да...

Dragon Ball Z (Dub) (https://kissanimeonline.com/m/All) Episode 291 at website https://kissanimeonline.com. See more kissanime closed

Watch Bleach Episode 217 at website https://animefreak.ws. See more boku no hero academia animefreak