10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 0:56

Ознака: светски сили

Администрацијата на Бајден покажува силен апетит за судири со Русија и...

Американскиот државен секретар Ентони Бликен презема калкулиран ризик во првиот судир со Кина. Гледајќи ги кинеските колеги во конференциската сала во Енкориџ на Алјаска,...

Вилијам Брнс ќе ја води ЦИА во ера на обновено ривалство...

Вилијам Брнс, кој американскиот претседател Џо Бајден го предложи за директор на ЦИА, на сослушувањето по повод неговата номинација, ги наведе Кина новите технологии...

Вселената станува ново боиште во ривалството помеѓу САД и Кина

Меѓу најзначајните прашања за националната безбедност со кои се соочува американскиот претседател Џо Бајден е како да се справи со заканата која Кина ја...

Фантомска опасност на Арктикот

Русија не им се заканува на САД на далечниот север, туку климатските промени Автори: Роберт Дејвид Инглиш и Морган Грант Гарднер Форин аферс Преку една деценија, жестоките...

Деколонизацијата на ОН би значела и укинување на петте постојани членки...

Светските лидери се подготвуваат за виртуелно одбележување на 75-годишнината од Обединетите нации (ОН), додека ефектите од пандемијата се чувствуваат ширум светот, пишува „Форин полиси“....

Воените тензии помеѓу Русија и САД се засилија во воздух и...

Засилените тензии помеѓу американската и руската војска се проширија низ светот за само неколку дена, со што ги затегнаа и односите помеѓу Вашингтон и...

На Холивуд му снемуваат негативци

Стравот од авторитарните режими ја турка филмската индустрија кон автоцензура Тоа што ги издвојува САД од остатокот од светот, секогаш била т.н. „мека моќ“. Совјетите...

Вооружувањето на Србија со борбени дронови го покажува кинескиот отпечаток на...

Српскиот претседател Александар Вучиќ минатиот месец позираше покрај шест кинески борбени дронови ЦХ92-А на воен аеродром во близина на Белград. Купувањето на шесте беспилотни...

Тестирањето на сателитското оружје ги обнови стравувањата за вселенска трка во...

На 15 јули, на околу 615 километри над Земјата, рускиот сателит „Космос 2543“ ја активираше неговата специјална, досега тајна функција, со истрелување на проектил...

Домино-ефектот на вселенскиот судир

Ако избие конфликт меѓу државите со оружје во орбитата, пристапот до вселената може да биде загрозен за сите Автор: Рамин Скиба Атлантик На 22 април по неколку...