17.3 C
Skopje
21.9.2021 - 18:37

Ознака: светски рекорд

Томпсон-Хера е на дофат на 33 години стариот светски рекорд на...

АТЛЕТИКА Таа пред неколку дена ја истрча патеката за 10,54 секунди. Светскиот рекорд на Американката Грифит-Џојнер од 1988 година е 10,49 секунди. Следува митинг од...

ЕП ќе почне со светски рекорд?

РАКОМЕТ - ГЕРМАНИЈА ГИ ОДРЕДИ ГРАДОВИТЕ ДОМАЌИНИ НА ЕП 2024 Организаторите на ЕП во Германија планираат отворањето на првенството да биде на фудбалската арена во...

Дресел прв што испливал 100 метри мешано побрзо од 50 секунди

ПЛИВАЊЕ - ПОСТАВЕН НОВ СВЕТСКИ РЕКОРД Американскиот пливач Келеб Дресел постави нов светски рекорд на 100 метри мешано во трката на Меѓународната пливачка лига што...

Атлетиката се врати со светски и со европски рекорд

„НЕВОЗМОЖНИ ИГРИ“ ВО ОСЛО Норвежанецот Карстен Ворхолм постави нов светски рекорд во ретката трка на 300 метри со пречки, откако атлетиката на највисоко ниво излезе...

Светски рекорд на Мухамад

Зоран Михајлов специјално од Доха за „Нова Македонија“ Американката Далајла Мухамад, водечката на светската ранглиста на 400 метри со пречки, не само што ја потврди фаворитската...

(Не)возможниот проект е пред реализација

Нирмал Пурџа веќе се искачи на 11 од 14-те врва, од над 8.000 метри височина, а последните три планира да ги докомплетира до 1...

Фелпс фрустриран, но и среќен поради светскиот рекорд на Милак

Унгарецот Милак, кој е првиот тинејџер светски првак, по Фелпс во 2003-та, тогаш на 18 години, го собори 10 години стариот светски рекорд на...

Босански готвачи поставија нов светски рекорд во правење палачинки

Група од околу 160 босански готвачи поставија нов светски рекорд, откако направија 12.874 палачинки за помалку од осум часа. Рекордот беше поставен за време на...