Ознака: светски првак

Карлсен на 1,5 поен до одбрана на титулата

Карлсен ја доби и третата партија од последните четири и поведе со 6-3, така што Непомнијашчи сега треба да победи на три од преостанати...

Карлсен поведе со 5-3

Во мечевите за светски првак, само двајца предизвикувачи што имале два поена помалку во текот на мечот успеале да направат пресврт и да станат...

Карлсен ја доби шестата партија, која собори многу рекорди

Таа е најдолга партија во меч за светски првак (136 потези), со што го надмина претходниот рекорд (124) стар 43 години, на дуелот Анатолиј...

Карлсен и Непомнијашчи и третпат ремизираа

ШАХ - МЕЧ ЗА ТИТУЛАТА СВЕТСКИ ПРВАК Актуелниот светски првак во класичен шах, Норвежанецот Магнус Карлсен (2.882 рејтинг-поени, рангиран прв во светот), и рускиот предизвикувач,...

Балканот и преку лето е светски првак во загаденост

Според податоците на повеќе меѓународни истражувања за животна средина, се посочува дека и за време на летниот период воздухот во регионот на Балканот е...

Спортот мора да има своја цел

Тој смета дека фудбалот треба да промовира важни прашања, како што е одржливоста, а Ф1 да се фокусира на синтетички горива. „Мотоспортот треба да...

„Би сакал да видам повеќе Фишеров шах како се игра во...

Тоа би било многу интересно за мене, оти сметам дека тој формат е доста приспособлив за класичниот шах. За класичниот шах, пак, сметам дека...

Карпов: За светски првак во класичен шах треба да се игра...

Мечот за светски првак треба да има 16 партии. Строго сум против тајбрејкот, затоа што не може да се комбинираат класичен и брз шах....

Ливерпул сега е и светски првак

Во финалето во Доха, Катар, Ливерпул го совлада бразилскиот Фламенго со 1-0, со голот на Бразилецот Фирмино Ливерпул е светски клупски фудбалски првак, по првпат...

Светскиот првак Франција го освои утешниот трофеј

Актуелниот европски и светски првак, селекцијата на Франција, е најнепријатното изненадување на 24-то ракометно Светско првенство за жени што се игра во Јапонија. По...