Ознака: светски првак

Карпов: За светски првак во класичен шах треба да се игра...

Мечот за светски првак треба да има 16 партии. Строго сум против тајбрејкот, затоа што не може да се комбинираат класичен и брз шах....

Ливерпул сега е и светски првак

Во финалето во Доха, Катар, Ливерпул го совлада бразилскиот Фламенго со 1-0, со голот на Бразилецот Фирмино Ливерпул е светски клупски фудбалски првак, по првпат...

Светскиот првак Франција го освои утешниот трофеј

Актуелниот европски и светски првак, селекцијата на Франција, е најнепријатното изненадување на 24-то ракометно Светско првенство за жени што се игра во Јапонија. По...

Светскиот првак Франција на работ од елиминација по групната фаза

Со денешните дуели од 5-то коло од групната фаза на Светското првенство (СП) во ракомет за жени, кое се игра во Јапонија, ќе се...

Европскиот и светскиот првак не се носители

Познати се 20 фудбалски репрезентации што се пласираа на Европското првенство во 2020 година. Тоа се: Австрија, Белгија, Хрватска, Чешка, Данска, Англија, Финска, Франција,...

Словенија го победи европскиот, сега на ред е светскиот првак

Словенците во четврт-финалето го совладаа бранителот на титулата, Русија, со 3-1, и следен ривал ќе им биде светскиот шампион Полска, која во второто четврт-финале триумфира над...

Шпанија е нов светски првак

Во вчерашното финалe не СП 2019 во Кина, Шпанија ја совлада Аргентина, за втора светска титула, а третото место на овој Мундијал го освои...

Италија по четврти пат светски првак во ватерполо

Ватерполистите на Италија се новите светски прваци, четврти пат во историјата, по 1978, 1994 и 2011 година. Во финалето на Светското првенство (СП) во...

На ЕП во Скопје ќе игра еден поранешен светски првак

На ЕП настапувале многу познати шаховски имиња, но, сепак, на прсти можат да се избројат светските прваци што биле дел од него, пред и...

Некогашниот светски првак Крамник се пензионира

Рускиот велемајстор и 14-ти по ред светски шаховски првак Владимир Крамник (43), по завршувањето на 81-то издание на турнирот во Вајк ан Зе, најави...