Ознака: светски лидери

Светските лидери: Потребен е глобален договор против пандемијата

Неопходен е глобален договор за да се заштитат земјите од пандемијата на коронавирусот, објавија денес водечките светски лидери. Во заедничкото писмо, чии потписници се, меѓу...

Трамп играше голф додека светските лидери дискутираа за пандемијата

Американскиот претседател Доналд Трамп играше голф додека светските лидери дискутираа за пандемијата на коронавирус на самитот Г20. Според „Гардијан“, на видео конференцијата учествувале лидерите на Франција,...

ЦИА со години собира информации за здравјето на светските лидери, а...

Авторка: Џина Меклафлин Јаху њуз ЦИА одамна ја следи здравствената состојба подеднакво на сојузниците, на противниците и на нивните лидери, како што тврдат двајца поранешни оперативни...

Светските лидери го честитаа Денот на независноста

По повод 8 Септември, Денот на независноста на Македонија, писма со честитки до претседателот Стево Пендаровски испратија повеќе светски лидери, меѓу кои и претседателот...

Генералното собрание на ООН за првпат без светски лидери

Претседателот на Генералното собрание на Обединетите нации, Тиџани Мухамед-Бандe изјави дека лидерите на државите членки нема да дојдат во Њујорк на крајот на септември...

Макрон се позиционира како лидер на светот во пандемијата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, се соочи со многу предизвици за време на неговата претседателска кариера. Сега, благодарение на пандемијата, тој се подготвува да го...

Со светот се управува од самоизолација

Авторка: Анџела Деван Си-ен-ен Секојдневно сè повеќе луѓе во светот решаваат да работат од дома поради ширењето на новиот коронавирус, а така одлучи и канадскиот премиер...

Идиличната фотографија не ги прикри затегнатите односи во НАТО

Насмевките на лидерите од НАТО, кои можат да се забележат на идиличната фотографија направена во пресрет на самитот на Алијансата во Лондон, не успеаја...

Поглед одблиску на Генералното собрание на ОН

  Активностите и меѓусебните средби на светските лидери на 74-тото Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк се прикажани низ фотографии.

Демонстрантите мирно ги искажаа своите барања до лидерите од Г7

Маршот против самитот на Г7 помина мирно, откако илјадници активисти кои што дојдоа од југозападна Франција, под силно обезбедување, преминаа во Шпанија. Регионалната полиција соопшти...