24.8 C
Skopje
19.6.2021 - 11:26

Ознака: Светски куп

Шифрин се доближи на една победа до рекорд на Стенмарк

Таа сега има 45 победи во слалом, а повеќе победи во една дисциплина во Светскиот куп, 46 во велеслалом забележал само легендарниот Стенмарк, кој...

Рекорд на Кристоферсен на ноќниот слалом во Шладминг

Норвежанецот Крис Кристоферсен беше најбрз на 23-от ноќен слалом во Шладминг, пред 40.000 гледачи, во трка од Светскиот куп во алпско скијање. Таа беше...

Шифрин задоцни една стотинка зад Брињоне и Влхова!

Американката Микаела Шифрин задоцни само една стотинка на велеслаломската трка во Сестриере, во рамките на Светскиот куп (СК) зад копобедничките, Италијанка Федерика Брињоне и...

Победник во Охрид и на Светскиот куп на ФИНА

ТОМИ СТЕФАНОВСКИ (2) Пред 10 години Томи Стефановски го преплива Ла Манш, а во 2016 година на залезот од кариерата ги постигна најголемите резултати во...

Во светскиот куп има премногу трки

Претседателот на Интернационалната скијачка федерација, Џанфранко Каспер, призна дека Светскиот куп има премногу трки. Без СП или ЗОИ сезонава, во СК ќе има 44...

Рекорд – по 100.000 евра за победниците во Кицбил

Новата сезона во Светскиот куп треба да почне на 26 октомври, во женска конкуренција титулата ќе ја брани Шифрин, а кај мажите ќе има...

Бразил без пораз триумфира во Светскиот куп

Машката одбојкарска селекција на Бразил го освои златниот медал на Светскиот куп (СК), кој се одржа во Јапонија, постигнувајќи стоотстотен успех со 11 победи...

Светот го виде пркосот на „црешовите цветови“ по тајфунот „Хагибис“

Јапонската рагби репрезентација ја покажа својата сила во жесток натпревар против Шкотска и во тешки денови Гардијан Автор: Енди Бул Молкот траеше кратко, речиси една минута, но...

Во исцрпувачко финале Раџабов во тајбрејк го победи Динг

Раџабов и Динг му се придружија на Каруана на Турнирот на кандидатите за предизвикувач на светскиот првак Карлсен. Третото место на СК во Канти...

Гири во армагедон-шах го елиминира Најер од Светскиот куп

Од вкупно 15 тајбрек-дуели во второто коло на Светскиот куп во шах во Канти Мансијск 13 завршија по само две партии, еден дуел се...