7.8 C
Skopje
29.11.2021 - 3:07

Ознака: Светски економски форум

Светскиот економски форум во Давос одложен поради пандемијата

Светскиот економски форум, кој требаше да се одржи во Давос во јануари следната година, е одложен поради пандемијата на коронавирус и ќе се одржи...

Тешко дека милијардерите од Давос ќе ја решат кризата што ја...

Водечките светски политичари и бизнис-елитата неделава беа на Светскиот економски форум во Давос, каде што разговараа за климатската криза. Грета Тунберг и принцот Чарлс...

Трамп против Грета во пресметката меѓу оптимистите и „пророците на апокалипсата“

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нападна економските „песимисти“ и оние што креваат паника за животната средина, користејќи го неговиот говор на Светскиот економски форум...

Уапсени руски шпиони во Давос?

Швајцарската полиција во август уапсила двајца руски разузнавачи во Давос, под сомнение дека планирале подготовки за шпионски активности за време на Светскиот економски форум. Како...

Меурот на Давос ќе ги проголта сите што сакаат да го...

Собирот во Швајцарија ќе ги обедини популистите, ќе им наметне еколошки политики на глобалистите и ќе стори сè во негова моќ за да го...

Грета и Трамп избегнаа соочување во Давос

  Шведската климатска активистка Грета Тунберг ја напушти просторијата за време на говорот на американскиот претседател Доналд Трамп во рамките на Светскиот економски форум во...

Отворен Светскиот економски форум во Давос

Педесеттиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од Сао Паоло и солисти...

Вучиќ: Важно е ЕУ да одлучи за понатамошниот европски пат за...

Србија продолжува со реформите заради своите граѓани и нејзината иднина, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во Женева, каде што учествуваше на стратешкиот дијалог за...

Сорос од Давос: Не смее да дозволиме доминација на кинеските компании

Џорџ Сорос од Светскиот економски форум од Давос го посочи кинескиот претседател Кси Џипинг како „најопасен непријател“ на отворените општества и препорача итни мерки...

Никој не може да ги изброи приватните авиони во Давос

Прашањето за бројот на приватни авиони во Давос, Швајцарија, за време на Светскиот економски форум, е постојано актуелно, но исто така и комплексно, бидејќи...