38.8 C
Skopje
2.8.2021 - 19:59

Ознака: светски ден

Се одбележува 3 Мај, Светскиот ден на слободата на медиумите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод 3 Мај, Светскиот ден на слободата на медиумите, од власта и институциите очекува да...

Скопје е еден од ретките градови што имаат природен извор на...

Во насока на непречен развој на градот во иднина, направени се и се прават истражувања за потенцијалните извори на водоснабдување што претставува голем чекор...

Одбележан светскиот ден на ретките болести во Битола

Форумот на жени на СДСМ активно се вклучи во одбележувањето на Светскиот ден на ретките болести, кој годинава се одбележува во околности во кои...

Крводарителна акција на Светскиот ден на извидништвото

Извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево го одбележа Светскиот ден на извидништвото, 22 февруари, со традиционална крводарителна акција, која беше организирана во соработка со...

Заев по повод Светскиот ден на културната разноличност: Дијалогот е најдобра...

Премиерот Зоран Заев присуствуваше на настан организиран од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, по повод одбележувањето на Светскиот ден на...

Ромското живеење преку 150 фотографии

По повод Светскиот ден на Ромите, 8 април, здружението за развој и интеграција на младите Роми „Преродба“ од Кичево подготви богата изложба на фотографии...

Под мотото „Пријателство“ одбележан Светскиот ден на џудото

На овој голем ден за џудото сакам да им порачам на сите џудисти и нивните тренери: „Не поставувајте си граници! Колку повеќе сонувате и...

Одбележување на Светскиот ден на театарот

На иницијатива на Интернационалниот театарски институт-ИТИ на УНЕСКО во театрите низ светот денеска се прославува Светскиот ден на театарот и пред почетокот на претставите...