Ознака: Светска

Светската економија паѓа, ама бројот на супербогати расте

Бројот на лица со богатства од над 30 милиони долари достигнал 513.000, наспроти глобалното економско забавување, покажува еден извештај Над 31.000 луѓе се приклучија кон...

Венјун вторпат ја одбрани светската шаховска круна

Кинеската шахистка, која е светска првенка од 2018 година, во тајбрејк беше подобра од Русинката Горјачкина со 2,5-1,5 Кинезинката Ју Венјун (2.584 рејтинг-поени, рангирана на...

’Ркулците на светската ликовна уметност се раѓаат во Битола

Во Хонгконг - Народна Република Кина, на почетокот на месецов, се одржа елитен светски ликовен настан - „Арт некст експо 2019“. По покана од...

„Охридско лето“ стожер на македонската култура

Сцената на Античкиот театар, на која вечерва ќе блесне уште една музичка ѕвезда - светската виолинистка Ванеса Меј, во досегашната импозантна 59- годишна историја ги видела...

Светската влада во сенка го крои новиот светски поредок?

Во фокусот на 67-та средба во низа на групата Билдерберг, која од денес до 2 јуни ќе се одржи во Швајцарија, се повеќе глобални...

Бавен пораст на светската економија

Иако американските царини ја зголемуваат трговската неизвесност, сепак е релативно слаб нивниот целосен ефект врз светската економија Ако се земат предвид сите фактори што најверојатно...

Нова, опасна светска реалност

Трговските војни, сајбер-нападите, промените во одбранбените стратегии и трките за вооружување навестуваат нов, опасен судир меѓу суперсилите Заострувањето на конкуренцијата меѓу САД, Кина и Русија...

Реал и Ривер плата фаворити за светската титула

Во Обединети Арапски Емирати (ОАР), во Ал Аин и во Абу Даби, шампионите на шесте конфедерации на Светската фудбалска федерација (ФИФА), како и претставникот...