Ознака: светската економија

Ковид-19 ги турка американската и светската економија во рецесија

Пандемијата на коронавирусот ја турка американската економија во рецесија, а економскиот пад во најголемата економија на планетата ќе предизвика потреси и врз сите други...

Глобалните синџири прекинати, автомобилската индустрија во лер

И покрај мошне неповолните резултати во првите месеци од годинава, упатените прогнозираат дека вистинскиот удар врз автомобилската индустрија ќе биде одложен поради фактот дека...

Кристин Лагард: Тензиите меѓу САД и Кина се закана за светската...

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, предупреди дека американско-кинеската кавга околу трговијата претставува закана за глобалната економија, пренесува „Спутник“. Говорејќи по Парискиот форум...