-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 2:16

Ознака: светот

Виена прогласена за најзелен град во светот

На ранг-листата на десет најзелени градови во светот за 2020 година, на канадско-американската консултантска агенција „Резонанс“, австриската метропола Виена го зазеде првото место. Зад...

Како генијалниот Бил Гејтс стана една од најомразените личности на светот?

„Нетфликс“ сними документарен серијал за основачот на „Мајкрософт“ Документарниот серијал на „Нетфликс“, „Во мозокот на Бил: декодирање на Бил Гејтс“, ја донесува приказната за напорите...

Студенти од Филолошкиот факултет преведоа 22 легенди од светот

Промовирана книгата „Херојски приказни“ Група студенти од Катедрата за англиски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ и нивната професорка Мира Беќар ја промовираа...

Прошетајте низ најпознатите места на светот

Десет познати светски знаменитости, меѓу кои се и Мачу Пикчу, Таџ Махал, Стоунхенџ, Петра, Чичен Ица, добија можност да бидат виртуелно посетени иако моментално...

Голем број земји се соочени со недостиг од респиратори

Како што се шири пандемијата на коронавирус (бројот на пријавени случаи надминува 2,2 милиони), државите ширум светот се обидуваат да дојдат до дополнителна медицинска...

Дали пандемијата ќе го промени светот?

Кризите најчесто доаѓаат во две варијанти: оние за кои не можевме да се подготвиме, бидејќи никој не ги очекува, и оние за кои треба...

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од пандемијата починаа над 50.000 луѓе,...

Коронавирусот го тестира единството во ЕУ

Пандемијата ги врати старите поделби во ЕУ за директивите што ги наметнува Брисел и одлуките што се носат на национално ниво, како и помеѓу...

Глобалната економија со буџетски контраудар против вирусот

Денес, кога веќе е јасно дека глобалната економија ќе претрпи огромни штети предизвикани од коронавирусот, светот севкупно започна да ги дефинира мерките за ублажување...

Не можете да се тестирате? Можеби сте во погрешна држава

Одлуките и грешките донесени пред неколку месеци доведоа до големи разлики во тестирањето во светот. Се чини дека науката беше најлесниот дел Научниците низ светот...