-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 2:30

Ознака: светот

Гутереш ќе побара примирје во светот

Антонио Гутереш во обраќањето пред светските лидери ќе предложи примирје во светот поради борбата со коронавирусот, од кој се заразени 30 милиони лица, а...

Зошто сите држави треба да ги здружат силите против сиромаштијата...

Илјадници милијарди долари веќе се потрошија во светскиот одговор на пандемијата на ковид-19 и никој не знае колкава ќе биде конечната бројка. Дали може...

Континентални промени кај најголемите економии во светот

Според податоците на Светската банка и ММФ се очекува, азиските земји да бидат најмногубројни меѓу првите пет држави во светот според големината на БДП...

Кејн: Привилегија е да се работи со Мурињо, еден од најдобрите...

Мурињо сака да победува, тука е за да победува со Тотенхем. Сезонава нема можности за освојување трофеи, но во следната тоа му е целта....

Не менувај се себеси, промени го светот!

„Мојата омраза кон науката и презирањето на технологијата, на крајот ќе ме однесат до апсурдната идеја да верувам во постоењето на бог“ е лајтмотив...

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на порталот „Ворлдометерс“. Најголем број случаи...

Ковид-19 може целосно да го промени светот

Корона-кризата го преобликува светот и таа трансформација би можела да биде трајна. Ковид-19 може да го промени начинот на кој ќе се дизајнираат рестораните,...

Светите браќа што го променија светот

Епохалниот подвиг на св. Кирил и Методиј да се изборат за еднаквост на словенската богослужба, книжнина и писменост во глобалниот христијански духовен и цивилизациски...

Откажан е најстариот спортски настан во светот

Британскиот натпревар во стреличарство што има натпреварувачка традиција повеќе од 300 години, првпат е откажан по 40-тите години на минатиот век, тогаш поради Втората...

Пет кризи што го демнат светот покрај ковид-19

Светот е во криза и без пандемија и тој ќе мора да се соочи со повеќе големи предизвици како новата нуклеарна трка, тензиите меѓу...