Ознака: светот

Највисоката камена кула во светот

Во далечната сина боја на морето Тасман има импозантна камена кула висока 562 метри, со остри рабови како кама. Иако е сон на многу...

Пандемијата го намали бројот на смртни казни во светот

„Амнести интернешенел“ објави извештај за смртните казни и егзекуции изречени во 2020 година, а во него се истакнува дека Иран, Саудиска Арабија и Ирак...

Како ќе се патува годинава низ светот?

Повеќето експерти на Светската туристичка организација очекуваат меѓународниот туризам да почне постепено да се враќа до третиот квартал на оваа година Влијанието на коронавирусот врз...

Нееднаквиот економски напредок во светот

Додека САД, Кина и други водечки економии се на пат да забележат силен напредок, многу други земји се борат да го вратат БДП на...

Драстичен пад на музејските посети низ светот

Пандемијата на ковид-19 драстично влијаеше на посетите на музеите низ светот во текот на 2020 година, кои беа затворени во просек по 145 дена,...

Најфасцинантните национални паркови во светот

Од основањето на првиот национален парк, Јелоустоун во САД, во 1872 година, повеќе од 4.000 места се прогласени за заштитени зелени зони низ целиот...

Фудбалот не го памети ова

Многубројни се написите во светот по големата победа на Македонија над Германија. Агенцијата „Франс прес“ има подолг осврт, должно внимание посвети и угледниот британски...

Токио е најнаселен град во светот

Најнаселените градови во светот, како што се очекуваше, се наоѓаат во азиските земји со најмногубројно население. Според најновите податоци на Светскиот преглед на населението,...

Светската атлетика го лансира првиот виртуелен спортски музеј во светот

Музејот им нуди на посетителите интерактивно патување низ историјата на атлетиката и светските првенства, истакнувајќи многу легенди на овој спорт, реални интерактивни содржини, вклучувајќи...

САД и Русија имаат најголеми воздушни флоти во светот

Според годинашниот извештај за капацитетот на воздушните сили во светот, кој беше објавен од страна на месечникот „Флајт интернешнел“, во соработка со „Ембраер“, американските...