Ознака: светот

Коронавирусот и натаму причина број еден за загриженост во светот

„Ипсос“ спроведе истражување во однос на тоа кои се најголемите причини за загриженост во светот. Според истражувањето, тековната пандемија на коронавирусот сè уште предизвикува...

Tретина од вкупната површина на светот ќе стане уште посува

Бројот на екстремни временски неприлики што се случуваат во светот се зголемува како резултат на климатските промени, покажаа истражувањата. Околу две третини од копното на...

Економијата нема да остане имуна на промените во светот

Глобалната економија и капитализмот се наоѓаат на крстопат поради пандемијата на ковид-19, климатските промени, подемот на дигиталната технологија и променливата природа на пазарот на...

Сунѓерите се можеби најстарата форма на живот во светот

Фосилни структури што потсетуваат на сунѓерите, откриени во северозападна Канада, кои живееле во океаните пред 890 милиони години, се можеби најстарата форма на живот...

Го посетив ова лето и најдобриот екокамп во светот

Низ страниците на македонската литература за деца: „Дарко во Зоопаркот“ од Киро Донев Еве ме и мене пак - Дарко Новинарко, вашиот редовен известувач на новостите...

Од природата учиме како да бидеме подобри!

Живиот свет околу нас во стиховите на Трајче Кацаров (16) Драги деца, во „Колибри“ секој вторник ја следите серијата „Живиот свет околу нас во стиховите...

Пилот тинејџер на прагот да собори соло-рекорд во летање низ светот

Тревис Лудлоу од Бакингемшир, Англија, замина од Туг, Холандија, на 29 мај, упатувајќи се на исток низ Европа, преку Полска, пред да прелета низ...

Најнаселените острови во светот

Санта Круз дел Ислоте често се смета за едно од најнаселените места во светот и има околу четири пати поголема популација од Менхетн. Околу...

Во Шангај отворен највисокиот хотел на светот

Највисокиот хотел во светот беше отворен во Шангај, а беше именуван „Џеј хотел Шангај тауер“. Хотелот со висина од 632 метри се смета за...

Во пандемијата зголемен бројот на милионери во светот

Во годината на пандемијата на коронавирусот, бројот на милионерите во светот надмина 20 милиони, објави консултантската фирма „Кепгемини“. Бројот на луѓето чие богатство е...