38.8 C
Skopje
30.7.2021 - 17:07

Ознака: светот

Откриена мистеријата на најосамената куќа на светот

Јужно од Исланд, на островот Елидеј, е изградена мала бела куќа, за која се верува дека е најосамена на светот. За неа постојат голем...

Во Полска се отвори најдлабокиот базен во светот

Најдлабокиот базен во светот со пад од 45,5 метри, наменет за нуркачи, беше отворен недалеку од Варшава. Базенот е наречен „Дипспот“ и е полн...

Човекот што го издрибла светот

Кај нас медиумите знаат сè. Најмногу знаат пред да истражат. Љубопитноста и потрагата по вистина се демоде. На пример, за документаристката не знаат ама...

Над 47 милиони заболени во светот, досега починале 1.207.785

Во светот досега од коронавирус заболеа над 47 милиони луѓе или поточно 47.027.578, објавено е денеска на сајтот на „Ворлдометерс“. Според податоците на сајтот, од...

Со коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени со коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info. Се повеќе неповолни епидемиолошки...

Како коронавирусот ги наруши основите на јавното здравство во светот

Повеќе од триесетина држави низ светот во моментов ги прекинале своите активности и здравствени зафати против сипаници, но и против детска парализа, поради појавата...

Ова не е прв економски пад што го преживеал светот на...

Цeлата индустрија на уметноста како целина мора меѓусебно да се поддржува за да ги преживее предизвиците на пандемијата. Генерален консензус меѓу агентите и уметничките...

Актерски перформанс со ритми од сите меридијани

Фестивалот на музика од светот во Битола Од 18 до 20 септември во Битола ќе се одржи 12-то издание на Фестивалот на музика од светот. -...

Гутереш ќе побара примирје во светот

Антонио Гутереш во обраќањето пред светските лидери ќе предложи примирје во светот поради борбата со коронавирусот, од кој се заразени 30 милиони лица, а...

Зошто сите држави треба да ги здружат силите против сиромаштијата...

Илјадници милијарди долари веќе се потрошија во светскиот одговор на пандемијата на ковид-19 и никој не знае колкава ќе биде конечната бројка. Дали може...