Ознака: светот

Парите го вртат светот

Се сеќавате на „Кабаре“ и на песната „Парите го вртат светот“? Овој евровизиски циркус одговара на атмосферата во кабарето, во кое се пие и...

Тувалу – една од најмалите држави во светот

Тувалу е островска држава во Тихи Океан, јужно од екваторот, помеѓу Австралија и Хаваи, во близината на Кирибати. Оваа полинезиска држава е една од...

Се продава најосамената куќа на светот

Најосамената куќа на светот, која се наоѓа на напуштен остров во округот Вашингтон во американската сојузна држава Мејн, се продава за 340.000 долари. Таа...

Портретот на Мерлин Монро на Ворхол на продажба за 200...

Светот е сцена Аукциската куќа „Кристи“ во мај ќе го понуди на продажба портретот на актерката Мерлин Монро, на американскиот уметник Енди Ворхол, кој се...

Финска петта година по ред е најсреќната земја во светот

Објавена листа на најсреќни земји за 2022 година Според извештајот на Обединетите нации, петта година по ред Финска е најсреќната земја во светот. Светскиот извештај...

Турција прва на листата по прифатени бегалци во светот

Податоците од најновиот извештај на УНХЦР ги истакнуваат земјите што згрижиле најмногу бегалци од средината на 2021 година. Како географска отскочна штица за Европската...

Ѕвонеше ли СОС-телефонот за деца и млади минатата година?

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ И измината 2021 гoдина, СОС-телефонот ѕвонеше. Сепак, како генерална забелешка и во овој годишен извештај се наведува малиот број...

Светлогорск прв руски град на листата на најбавните места во...

Руското одморалиште Светлогорск е вклучено во меѓународната асоцијација „Бавни градови“. Споменатиот статус се добива за квалитетот на животот, врз основа на бавното темпо, едноставноста,...

Инфлацијата се враќа во светот

Денешниот бран на инфлацијата го чувствуваат не само напредните економии туку и поголемиот дел од пазарите и економиите во развој. Иако нејзините причини се...

„Човекот на болката“ на Ботичели продадена за 45,4 милиони долари

Светот е сцена „Човекот на болката“, уникатна и емотивна слика на италијанскиот сликар Сандро Ботичели, која го прикажува воскресението на Исус од почетокот на 16...