16 C
Skopje
19.10.2020 - 17:44

Ознака: светлана тихановскаја

Белорусија распиша потерница за Тихановскаја

Белорусија ја стави лидерката на опозицијата Светлана Тихановскаја на списокот на лица по кои се трага за наводно повикување на уривање на уставниот поредок...

Опозицијата му нуди безбедносни гаранции на Лукашенко, ако се повлече мирно

Поранешната белоруска претседателска кандидатка Светлана Тихановскаја вели дека опозицијата е подготвена да му обезбеди безбедносни гаранции на претседателот Александар Лукашенко. Таа наведува дека опозицијата ќе...

Тихановскаја смета дека оставката на Лукашенко е само прашање на време

Белоруската кандидатка за претседател, Светлана Тихановскаја, тврди дека оставката на претседателот Александар Лукашенко е само прашање на време, пренесува ТАСС. Во својата статија објавена во...

Тихановскаја: Протестите во Белорусија никогаш не биле насочени против Русија

Протестното движење во Белорусија никогаш не било насочено против Русија, вели белорускиот опозициски лидер Светлана Тихановскаја, која сега е во Литванија, пренесува ТАСС. - Тоа...

Тихановскаја подготвена за преговори со белоруските власти

Кандидатката на обединетата опозиција на Белорусија, Светлана Тихановскаја, изрази подготвеност за преговори со власта. Таа вели дека во Белорусија моментно се одвива мирна и демократска...

Тихановскаја упати апел до европските лидери да не ги признаваат белоруските...

Поранешната кандидатка за претседател на Белорусија, Светлана Тихановскаја, ги повика европските лидери да не ги признаат резултатите од претседателските избори одржани на 9 август,...

Тихановскаја е подготвена да стане лидерка на Белорусија

Противкандидатката на белорускиот претседател Александар Лукашенко, на претседателските избори, Светлана Тихановскаја, изјави дека е подготвена да стане национален лидер. - Подготвена сум да преземам одговорност...

Светлана Тихановскаја растргната помеѓу борбата за промени и безбедноста на семејството

Светлана Тихановскаја, претседателската кандидатка на оспоруваните белоруски избори, ја напушти државата по заканата упатена кон нејзините деца, пишува „Гардијан“. Во објавената видео-снимка се забележува видно...

Светлана Тихановскаја – од „дете на Чернобил“ до белоруска Јованка Орлеанка

Светлана Тихановскаја, која стана политичка ѕвезда во Белорусија преку нејзините напори да го отстрани од власт Александар Лукашенко, претставуваше неочекувана предизвикувачка на претседателските избори...

Главната противничка на Лукашенко ја напушти Белорусија

Главната ривалка на белорускиот претседател Александар Лукашенко, на претседателските избори, Светлана Тихановскаја е во Литванија. Министерот за надворешни работи на Литванија, Линас Линкевичијус потврди...