Ознака: свети климент охридски

Сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“-Скопје, поради работа која не е во...

Се збогатува просторот во основното училиште „Свети Климент Охридски“ во Бутел

Изминатите два месеца општинските власти на Бутел интензивно работеа на облагородување на просторот во основното општинско училиште „Свети Климент Охридски“. Како што информираат општинските власти,...

Владина делегација положи цвеќе на споменикот на Свети Климент Охридски

Делегација на Владата денеска положи свежо цвеќе на споменикот на Св. Климент Охридски пред Народната и универзитетска библиотека во Скопје, по повод празникот 8...

Делата на Свети Климент да ни бидат водилка во време кога...

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски Господин Господин Стефан и до сите православни...

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната...

Претседателот Стево Пендаровски по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и...

Училиштето „Свети Климент Охридски“ доби нови прозорци и врати

Основното училиште „Свети Климент Охридски“ во населбата Бутел доби нови прозорци и врати, а општината Бутел помогна во подновувањето на училишниот објект. Од локалната...

Од годинава 8 Декември во Романија се прославува како Ден на...

Во Дипломатскиот клуб во Букурешт годинава првпат како „Ден на македонскиот јазик во Романија“ се прослави 8 Декември, Денот на Свети Климент Охридски. На...

Врачена државната награда „Свети Климент Охридски“

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. Добитници годинава се просветните...