Ознака: Сања Лукаревска

Над 400 казни за неиздавање фискални сметки, 5.537 граѓани го донирале...

Изречени се повеќе од 400 глоби од страна на Управата за јавни приходи (УЈП) по спроведувањето на контролите кај даночните обврзници за неиздавање фискални...

Вкупно 181 работодавач не исплатил плати на 753 работници за февруари...

Вкупно 181 работодавач не исплатил плати на своите вработени истакна на прес-конференција директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска. Од нив, 157 не...

Лукаревска: Отворен е повикот за членови и претседатели на комисиите на...

Во тек е отворен повик за пријавување на кандидати за претседатели и членови на секретаријати на постојаните работни тела, односно Комисиите на СДСМ, соопшти...

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682 гласа „за“ и два „против“,...

Лукаревска најави санкции за фирмите што не ја исплатиле земената помош

Извршени се контроли кај 60 фирми кои добиле државни субвенции за плати во април, мај, јуни и октомври, ноември и во декември, а не...

Лукаревска: 306 работодавачи зеле финансиска помош, а не исплатиле плата

До 2 февруари на 13.160 работодавачи им е исплатено вкупно 961.709.306 денари за исплата на декемвриската плата на 60.974 вработени. Од нив, 306 работодавачи...

Намалено ДДВ-то за храна во рестораните

Од први јануари годинава угостителите плаќаат помал данок за продажба на храна во објектите како и за услуги за достава. За продажба на алкохол...

(Видео) Од март до декември 125 компании добиле државна помош, а...

За вкупно 125 компании кои од март до декември добиле финансиска помош за исплата на плати од државата во висина од речиси два милиони...

Вработените без плати, а парите во џеб – сопственици на фирми...

Без плата во октомври останале 338 вработени во 179 фирми на кои државата им дала финансиска помош за исплата на платите, објави директорката на...

Бесими: Од идниот месец ќе се исплаќаат по 6.000 денари за...

Законските измени за 22 мерки од вкупно 31 мерка од Четвртиот пакет, кои се во надлежност на Министерството за финансии, се веќе донесени или...