-5.2 C
Skopje
24.1.2022 - 3:48

Ознака: Сашо Мијалков

Мијалков денес ќе сведочи за случајот „Монструм“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денес е предвидено да сведочи во Кривичниот суд во Скопје на повторената судска постапка за случајот „Монструм“.  Покрај Мијалков,...

Пресудата за Мијалков за „Титаник 2“ падна на Апелација?

Апелациониот суд ја укина пресудата за поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков, според неофицијални информации објавени во повеќе македонски медиуми. Предметот ќе се...

Поранешниот телохранител на Мијалков избегал од куќен притвор

Драганчо Стоименов, познат како Дацо Белски, поранешниот телохранител на Сашо Мијалков, избегал од куќен притвор. Според МВР, при последната проверка на полицијата во текот...

Заев за прислушувањето: Груевски бараше да му пуштам бомби

Премиерот Зоран Заев и ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков попладнево се соочија во судницата на сведочењето за предметот со масовното прислушување „Таргет-Тврдина“ на СЈО. Заев...

Мијалков немаше прашања за Верушевски при нивното соочување

Поранешниот разузнавач, а сега советник во Владата, Зоран Верушевски, кој се појави како сведок и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој е обвинет...

Апелација на 4 ноември ќе одлучува за затворската казна на Мијалков

Апелациониот суд на 4 ноември ќе одлучува за затворската казна на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков и останатите обвинети во предметот „Титаник...

Од почеток почна судењето за Мијалков

Поради протек на 90 денови од последното судење, формално од почеток почна судењето за предметот „Трезор“ на СЈО. Утрово ексшефот на тајната полиција, Сашо Мијалков,...

Мијалков не дојде на судењето за „Трезор“ поради проблеми со желудникот

Ексшефот на тајната полиција, Сашо Мијалков, утрово не се појави на судењето за предметот „Трезор“ на СЈО. Неговиот адвокат, Љупчо Шврговски на судот му...

Адвокатот на Мијалков побара специјален обвинител на предметот за масовното прислушување

Адвокатот на поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, Љупчо Шврговски, пред почетокот на денешното судско рочиште за предметот за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“, побара да...

Верушевски во кривичниот суд, ќе сведочи за „Таргет-Тврдина“

Ексразузнавачот и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски, утрово се појави во кривичниот суд во Скопје да сведочи во предметот...