5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 22:17

Ознака: Сашо Мијалков

Два пропуста што може да се надминат со „тренинг“

УШТЕ ЕДНО НАВРАЌАЊЕ НА ПРАВНИТЕ ЕКСПЕРТИ НА СЛУЧАЈОТ „МИЈАЛКОВ“ Пропустите и слабостите во функционирањето на правниот систем во случајот „Мијалков“ уште еднаш излегоа на виделина....

Граѓански здруженија бараат истрага за институционалните пропусти во случајот Мијалков

Три граѓански здруженија бараат темелна и брза истрага за институционалните пропусти околу недостапноста на органите за прогон на поранешниот директор на Управата за безбедност...

Хеликоптерот за Сашо Мијалков

(Основна лекција за ширење лажни вести) Бурни, бурни времиња. Настаните се движат со филмска брзина, со неочекувани пресврти и интересни личности, одлични глумци, иновативни режисери....

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ имаат различни ставови и за пресудата на Мијалков

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите и испорачува правда за...

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен предлог. Обвинителката Ленче Ристоска...

Мијалков ќе биде спроведен во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот затвор во Шутка. Одлуката е...

Се бара притвор за Мијалков поради опасност од бегство

Обвинителката Ленче Ристовска побара ефективен притвор за осудениот Сашо Мијалков. Таа кажа дека тој може да избега и да има легален престој во Прага,...

Мијалков осуден на 12 години затвор поради масовното прислушување

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, првообвинетиот Сашо Мијалков, доби затворска казна од 12 години за случајот „Таргет-Тврдина“, што се однесува на...

Мијалков со силно полициско обезбедување пристигна во судот

Сашо Мијалков со засилено полициско обезбедување е спроведен во Кривичниот суд во Скопје, каде треба да биде соопштена пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“. Од домот...

Се очекува пресудата за „Таргет-Тврдина“

Oсновниот кривичен суд Скопје денеска ќе ја соопшти пресудата за случајот „Таргет- Тврдина“ кој се однесува за нелегалното прислушување за кое обвинети се 12...