Ознака: Сашо Мијалков

Апелација: Погрешно оценето дека понудената гаранција нема да го обезбеди Мијалков

Објавено образложението за прифаќање на гаранцијата од поранешниот шеф на УБК Скопскиот Кривичен суд погрешно оценил дека понудената гаранција на Сашо Мијалков нема да го...

Судски совет за случајот Мијалков: Судската власт не делува под политички...

По одлуката на Кривичниот суд а во врска со притворот на Сашо Мијалков, Судскиот совет истакнува дека судската власт е независна и самостојна и...

Мијалков во ист ден од еден притвор го пуштија, во друг...

Кривичниот суд го прифатил предлогот на обвинителството за определување на триесет дневен притвор за Сашо Мијалков обвинет во предметот „Плацеви на Водно“. - Постапувајќи по...

Обвинителството бара нов притвор за Мијалков

По денешната одлука на Апелацискиот суд Скопје со која беше прифатена жалбата на Сашо Мијалков и е преиначено решението за притвор, предметниот обвинител од...

Маричиќ: Одлуката за пуштање на Мијалков ја намалува и онака разнишаната...

Одлуката на Апелациониот суд во Скопје да го пушти од притвор Сашо Мијалков ја намалува и онака разнишаната доверба на граѓаните во судовите, порача...

Мијалков ќе излезе од притвор со гаранција од 11 милиони евра

Апелацискиот суд во Скопје ја прифатил гаранцијата од 11 милиони евра за поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков по што тој ќе излезе од...

Мијалков пренесен во болница поради болки во стомакот

Екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков, попладнево од затворот во Шутка бил итно пренесен во болница, откако се пожалил на болки во пределот на стомакот....

Обвинителството незадоволно од ослободителната пресуда за „Тортура“

Со ослободителната пресуда за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, и припадниците на „Алфи“ се остава впечаток дека начинот на апсење на Љубе Бошкоски е...

Мијалков ослободен од вина за апсењето на Бошкоски

Поранешниот директор на УБК, Сашо, Мијалков е ослободен од обвинението за случајот „Тортура“ во кој беше првообвинет, од страна на Основниот кривичен суд во...

Адвокатот на Мијалков: Обвинението за „Плацови на Водно“ е апсурдно и...

Адвокатот Звонко Давидовиќ кој го застапува поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, вели дека не се должни да докажуваат невиност во предметот „Плацови на...