18.8 C
Skopje
12.6.2021 - 23:44

Ознака: Сашо Клековски

И „бомбите“ документи, снимки… за не дај боже!

Доколку СДСМ, претходно Бранко Црвенковски, а потоа и Зоран Заев, ги добивале „бомбите“ почнувајќи од 2010 година, се отвора прашањето за мотивите на аферата...

„Твоја партија“

Почетокот треба да биде дека не се потребни нови лица („ново дете“), туку нови политики. И почетокот е слободна партија. Со среќа! Одвреме-навреме во Македонија...

Мојот прекрасен Охрид! (3)

По расправата за статусот на Охрид во УНЕСКО, како и во екот на туристичката сезона, проследена со вообичаени критики, ги реобјавувам моите три написи...

Европска стигматизација на Балканот

И доколку „Балкан“ не е „западен мит“, сигурно Западот многу придонесува за стигматизацијата. И таа стигма влијае врз земјите и луѓето на Балканот Минатонеделната изјава...

Вардар ја гаси жедта за успех, втор пат

Во нација жедна за успех, не само во спортот туку во кое било поле, Вардар ја гаси жедта за успех. Прво место е велеуспех,...

Проевропско мнозинство во ЕУ?

Паѓањето на Сириза во Грција најверојатно ќе донесе потежок партнер за Македонија, Нова демократија, што секако ќе се случеше порано или подоцна Дента по завршување...

Евровизиски поделби

Така еден куп лажни профили и вистински екстремисти добија можност да ја истурат целата своја токсичност во јавноста, која е веќе зачната од јазовите,...

Целосна власт, колку одговорност?

СДСМ со целосна власт во своите раце, со можен пад на поддршката, ќе се соочи со предизвик да ја прифати одговорноста и да ги...

(Не)успешни избори или (не)реални очекувања?

Наодите на истражувањата што беа нападнати од партиите, особено од СДСМ, но и од ВМРО-ДПМНЕ, како неточни се потврдија Првиот круг на претседателските избори на...

Кампања што (не)влијае (2)?

Влијанието и на фундаменталните прашања и на кампањата главно ќе се одрази на одѕивот на изборите и тоа ќе влијае на исходот на шестите...