14.8 C
Skopje
17.2.2020 - 15:51

Ознака: Сашо Клековски

За кого неработна недела?

И надвор од секторските разлики, интересно е да се следи како левицата во мултикултурна држава заговара неделата да биде неработен ден, што е засновано...

Стоп за увоз на отпад за согорување!

Деновиве на дневен ред на 130-та седница на Собранието во скратена постапка се измени на Законот за управување отпад, со кој се забранува увоз...

ДУП-овите ќе ги одлучуваат изборите во Скопје?

Се чини јавноста не ја иритира толку неактивноста, колку што ја иритираат обидите да се забошоти ситуацијата. А власта се обидува да ја забошоти...

Сиромаштија, корупција и животна средина – три теми за избори

Додека на листата на приоритети на граѓаните ги нема меѓуетничките односи, тоа не значи дека некоја политичка партија нема да игра на тоа подрачје,...

Будење по триесетгодишен ЕУ-сон?

Дали Македонците (и Балканците) ќе бидат водени четириесет години низ транзиција, како што Мојсеј четириесет години ги водел Израелците низ пустината, сѐ додека не...

Очекувајќи го датумот

Македонија ќе се најде на крстопат како да се продолжи понатаму во случај и на недобивање датум за преговори со ЕУ и на добивање...

„Рекет“, датум за ЕУ или трето

„Рекет“ ќе има поголемо влијание на изборите од добивањето датум за ЕУ, бидејќи е завршница на дебаклот на СЈО и со поврзаните очекувања за...

И „бомбите“ документи, снимки… за не дај боже!

Доколку СДСМ, претходно Бранко Црвенковски, а потоа и Зоран Заев, ги добивале „бомбите“ почнувајќи од 2010 година, се отвора прашањето за мотивите на аферата...

„Твоја партија“

Почетокот треба да биде дека не се потребни нови лица („ново дете“), туку нови политики. И почетокот е слободна партија. Со среќа! Одвреме-навреме во Македонија...

Мојот прекрасен Охрид! (3)

По расправата за статусот на Охрид во УНЕСКО, како и во екот на туристичката сезона, проследена со вообичаени критики, ги реобјавувам моите три написи...