10.8 C
Skopje
5.4.2020 - 16:35

Ознака: саудиска арабија

Убиството на Кашоги можеше да биде пресвртница наместо предупредување

Една година од убиството на саудискиот новинар Новинарот Џамал Кашоги можеше да биде прогласен за херој поради плаќањето на најскапата цена заради сопствената верба во...

Саудиска Арабија предупредува на катастрофа за глобалната економија

Саудискиот принц Мохамед бин Салман порача дека светот мора да реагира и да го запре Иран, бидејќи, во спротивно, можна е војна, која ќе...

Убиен долгогодишниот телохранител на двајца кралеви во Саудиска Арабија

Долгогодишен личен телохранител на двајцата кралеви на Саудиска Арабија е убиен во расправија од страна на негов пријател, соопштија државните медиуми. Во извештајот не се...

Саудискиот принц тврди дека не го наредил убиството на Кашоги

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман повтори дека „презема целосна одговорност“ за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, но ги отфрли тврдењата дека го нарачал. -...

Саудискиот принц призна дека сноси одговорност за убиството на Кашоги

Принцот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман, рече дека ја сноси одговорноста за убиството на новинарот Џамал Кашоги што се случи минатата година. Ова...

УЕФА бара бојкот на Иран и Саудиска Арабија додека не им...

Европската фудбалска федерација ги повикува земјите-членки да ги бојкотираат натпреварите со клубовите и екипите од Иран и Саудиска Арабија се додека тие држави не...

Саудиска Арабија ги разгледува сите опции за Иран

Саудиска Арабија верува дека Иран стои зад неодамнешните напади врз нафтените постројки „Сауди Арамко“ и ќе ја разгледа опцијата за воена опција како одговор,...

Борис Џонсон би можел да го следи Трамп во војна

Борис Џонсон го обвини Иран за нападот врз рафинеријата во Саудиска Арабија и е подготвен да го поддржи воено Доналд Трамп, пренесуваат „Индипендент“ и...

Хутите подготвуваат нови напади на Саудиска Арабија?

Јеменските бунтовници подготвуваат нови напади врз Саудиска Арабија, за што странски дипломати биле информирани од лидерите на Хутите, наведува „Волстрит џурнал“. Некои лидери на бунтовниците...

Џонсон: Веруваме дека Техеран е одговорен за нападите врз саудиските рафинерии

Велика Британија верува дека Иран е одговорен за нападите врз саудиските нафтени постројки и ќе работи со американските и европските сојузници на заеднички одговор,...