8.8 C
Skopje
19.10.2021 - 23:16

Ознака: саудиска арабија

Испитувањето на кинеската вакцина во Саудиска Арабија влегува во трета фаза

Саудиска Арабија наскоро ќе ја започне третата фаза од клиничките испитувања на потенцијална кинеска вакцина против Ковид-19, во која ќе учествуваат околу 5.000 доброволци,...

Наводниот заговор за ликвидација пак ги судри поранешниот разузнавач и саудискиот...

Поранешниот водечки разузнавач на Саудиска Арабија, Саaд ал Џабри, го обвини принцот Мохамед бин Салман за испраќање на тим на агенти во Канада со...

Саудискиот крал примен во болница

Кралот на Саудиска Арабија, 84-годишниот Салман бин Абдулазиз, заврши во болница поради воспаление на жолчката, објави агенцијата СПА. Саудискиот крал бил примен во болница...

Саудиска Арабија издаде упатства за аџиите на кои ќе им биде...

Саудиска Арабија издаде упатства за околу 1.000 аџии на кои ќе им биде дозволено да одат на годишниот аџилак во Мека подоцна овој месец,...

Дента на исчезнувањето на Кашоги ми кажаа да ја вклучам рерната

ВО ТУРЦИЈА ПОЧНА СУДЕЊЕТО ЗА УБИСТВОТО НА НОВИНАРОТ Членовите на персоналот кои работеа во саудискиот конзулат во Истанбул кога Џамал Кашоги беше убиен, посочија дека...

Саудиска Арабија им забрани на странците да доаѓаат на аџилак

Саудиска Арабија објави дека ќе забрани доаѓање од странство на аџилак оваа година поради коронавирусот и дека ќе им овозможи само на ограничен број...

Саудиска Арабија го укина полицискиот час по три месеци

Жителите на Саудиска Арабија излегоа од своите домови првпат по три месеци да го прослават крајот на полицискиот час воведен заради епидемијата на коронавирус. Саудиска...

Вселенската пиратерија ја загрозува фудбалската зделка вредна 375 милиони долари

Саудиска Арабија во 2018 година се препираше со Катар поради неговата надворешна политика и односите со Иран. Саудијците наметнаа блокада како и санкции врз...

Над 1.000 жртви од коронавирус во Саудиска Арабија

Повеќе од 1.000 луѓе починаа од коронавирус во Саудиска Арабија, соопшти денеска министерството за здравство. Според податоците, 1.011 лица починале од коронавирус, додека заразени се...

Најмалку шест загинати, тројца повредени во пукање во Саудиска Арабија

Најмалку шест лица загинаа, а тројца други се повредени во инцидент со пукање што се случи во југозападната саудиска провинција Асир, соопшти државната новинска...