11.6 C
Skopje
6.4.2020 - 13:23

Ознака: саудиска арабија

Смртната казна за „убијците“ на Кашоги нема да го обели образот...

Гардијан Автор: Сајмон Тисдал Сомнителните пресуди за лицата обвинети за убиството на новинарот нема да го подобрат угледот на кралството Ако престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин...

Саудиска Арабија осуди пет лица на смрт за убиството на Кашоги

Саудиска Арабија осуди на смртна казна пет лица поврзани со убиството на новинарот Џамал Кашоги. Уште други три лица се осудени на затворска казна...

Саудиска Арабија се опушти со моделите од Инстаграм и лудите забави

Инфлуенсерите што го промовираа музичкиот фестивал во Ријад го обелија образот на Саудиска Арабија на социјалните мрежи, но навлекоа и критики Пренесено од Ал џезира....

Смртна казна за убијците на новинарот Кашоги

Саудиска Арабија осуди на смртна казна пет лица во врска со убиството на новинарот Џамал Кашоги. Уште три лица се осудени на затворска казна од...

Европа не сака да воведе оружено ембарго против Саудиска Арабија

Европските земји побрзаа да го прекинат извозот на оружје за Турција по нејзината операција во Сирија, но немаа иста реакција против Саудијците, кои војуваат во...

Шпанскиот Суперкуп се сели во Саудиска Арабија

Фудбалскиот Суперкуп на Шпанија во следните три години ќе се игра во Саудиска Арабија и првпат во завршницата ќе се најдат четири екипи. Во...

Заработката и сојузништвото создаваат двојни стандарди при трговијата со оружје

Зошто европските земји го запреа извозот на оружје за Турција, но не го сторија истото за Саудиска Арабија? Неколку европски земји, вклучувајќи ги Велика Британија,...

Сенката на Кашоги и натаму го демне „пустинскиот Давос“

Петмина претседатели и водечките луѓе на дел од најголемите светски банки и произведувачи на оружје се меѓу учесниците на конференцијата позната како „Давос во...

Путин го придобива традиционалниот американски сојузник

Посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Саудиска Арабија е знак за зголемената соработка помеѓу Москва и традиционалниот американски сојузник, пренесува „Форбс“. Првата посета на...

Свршеницата на Кашоги бара правда: Сакам да знам што се случи...

Во Истанбул беше одадена почит насаудискиот новинар Џамал Кашоги, кој беше убиен во конзулатот на Саудиска Арабија пред една година. Неговата свршеница Хатиџе Ченгиз сè...