Ознака: саудиска арабија

Русија и Саудиска Арабија бараат од ОПЕК да произведува повеќе нафта

Русија и Саудиска Арабија вршат притисок врз ОПЕК за значително да се зголеми производството на нафта во јули, за да се надомести недостигот на...

Се запали авионот на фудбалската репрезентација на Саудиска Арабија

Авион во кој се наоѓаше експедицијата на фудбалската репрезентација на Саудиска Арабија се запали на нивното патување кон Ростов. Пламен се појави на едно крило,...

Русија и Саудиска Арабија се договорија да ја прошират соработката за...

Русија и Саудиска Арабија се согласија да ја прошират соработката за нафта и гас, објави руското Министерство за енергетика.  Ова беше одлучено по состанокот на...

Казни за фудбалерите на Саудиска Арабија за поразот од 5:0

Голем број фудбалери на Саудиска Арабија ќе бидат казнети за поразот од Русија со 0:5 на почетокот на Светското првенство.    Според зборовите на претседателот на...

Саудиска Арабија ги издаде првите возачки дозволи за жени

Саудиска Арабија денеска ги издаде првите возачки дозволи за 10 жени, во време кога во земјата течат подготовките за укинување на забраната за управување...

Насловната на Вог која наиде на безброј критики

Вог Арабија го одбрани својот став, во врска со јунската насловната страна на која е саудиската принцеза во автомобил, откако беа обвинети дека го...

Хутите повторно ракетираа цели во Саудиска Арабија

Јеменските шиитски бунтовници Хути соопштија дека истрелале осум балистички ракети врз градот Џизан во Саудиска Арабија. Саудиската државна телевизија јави дека воздушната одбрана пресретнала четири...

Од почетокот на годината во Саудиска Арабија извршени 48 егзекуции

Саудиска Арабија егзекутирала 48 лица за првите четири месеци од годината, од кои половината поради наркотици, соопшти денеска организацијата „Хјуман рајтс воч“. Во извештајот на...

Најмалку 20 загинати на венчавка во воздушни напади во Јемен

Најмалку 20 лица загинаа на венчавка во село во североисточен Јемен, при воздушни напади на коалицијата предводена со Саудиска Арабија, соопштија локални медицински претставници. Според...

Прикажан првиот филм во Саудиска Арабија по 35 години

На големото платно во една концертна сала во Ријад, која специјално за оваа пригода беше претворена во киносала, деновиве беше прикажан првиот филм во...