22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 15:31

Ознака: саудиска арабија

ФБИ објави доверлив документ за нападите на 11-ти септември

На годишнината од терористичкиот напад, американското ФБИ објави доверлив документ кој носи нови информации за настанот што го шокираше целиот свет. Во документот се наведува...

Власта во Саудиска Арабија ја ограничи јачината на звукот во џамиите

Саудиските власти ја ограничија јачината на звукот во џамиите, откако јавноста поднесе жалба против гласните молитви што доаѓаат од џамиите. Министерството за исламски работи на...

Деловната империја на Бин Ладен го преживеа 11 септември, но не...

Богатото семејство на Осама бин Ладен ги преживеа последиците од нападот на 11 септември во САД, но неговото богатство создадено благодарение на градежништвото вртоглаво...

Саудиска Арабија ги забрани зборовите „слугинка“ и „слуга“ во огласите за...

Саудиското Министерство за трговија соопшти дека од оваа недела работодавците треба да бараат „работници“ наместо „слуга/слугинка“, објави „Нејшнел“. Новата директива е дел од низата реформи...

Сојузништвото со САД го поштеди бин Салман од остра реакција на...

Администрацијата на Џо Бајден сѐ уште не презема никакви чекори против саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, откако американските разузнавачки агенции го објавија декласифицираниот извештај...

Саудиска Арабијa објави: За аџилак е потребен доказ за вакцинација

Министерството за здравство на Саудиска Арабија објави дека муслиманите што сакаат да го извршат годишниот аџилак годинава мора да докажат дека се вакцинирани против...

Свршеницата на Кашоги бара казна за саудискиот престолонаследник

Турчинката Хатиџе Ченгиз, свршеница на брутално убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, побара престолонаследникот на Саудиска Арабија, принцот Мохамед бин Салман да плати најстрога казна...

Три имиња мистериозно исчезнаа од разузнавачкиот извештај за Кашоги

Недолго откако американските разузнавачки агенции го објавија новиот декласифициран извештај за убиениот новинар Џамал Кашоги, во кој беше заклучено дека саудискиот принц Мохамед бин...

Саудиска Арабија го обвини Иран за обука на терористички ќелии

Владата на Саудиска Арабија соопшти дека тројцата припадници на терористичка ќелија разбиена во понеделникот од саудиската државна безбедност биле обучени од Иранскиот корпус на...

Испитувањето на кинеската вакцина во Саудиска Арабија влегува во трета фаза

Саудиска Арабија наскоро ќе ја започне третата фаза од клиничките испитувања на потенцијална кинеска вакцина против Ковид-19, во која ќе учествуваат околу 5.000 доброволци,...