27.5 C
Skopje
18.6.2019 - 14:08

Ознака: саудиска арабија

Саудиска Арабија бара решителен одговор од меѓународните сили кон Иран

И додека сѐ уште трае официјалната истрага за инцидентите, иранскиот претседател Хасан Рухани порача дека Иран нема да исполни дел од своите обврски од...

Путин ќе ја посети Саудиска Арабија во октомври

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја посети Саудиска Арабија, голем сојузник на САД на Блискиот Исток, во октомври годинава, изјави во понеделникот саудискиот министер...

Русија и Саудиска Арабија не можат да ја усогласат цената на...

Русија и Саудиска Арабија не можат да го усогласат мислењето за тоа колку треба да чини нафтата по барел, соопшти рускиот претседател Владимир Путин. Додека...

САД наводно дозволиле размена на нуклеарни информации со Саудиска Арабија по...

Канцеларијата на американскиот претседател Доналд Трамп наводно авторизирала размена на информации за  нуклеарна енергија со Саудиска Арабија набрзо по убиството на новинарот Џамал Кашоги...

Саудиска Арабија ги повика муслиманите да се спротивстават на нападите

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Ибрахим ал Асаф, ги повика муслиманските држави да се спротивстават со сите сили на неодамнешните напади во...

Трамп ја одобри продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одобри продажбата на, осум милијарди долари вредното, оружје на Саудиска Арабија, наведувајќи ги иранските закани на својот ривал. Трамп,...

Повеќе од 50 повредени откако Саудијците продолжија со бомбардирањето на Сана

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија во четвртокот ги обвнови воздушните напади врз бунтовниците во главниот град на Јемен, Сана, во очигледна одмазда за нападот...

Нападот врз нафтените постојки во Саудиска Арабија ги зголеми цените на...

Цените на нафтата нагло скокнаа по објавувањето на веста за нападот што го извршија беспилотните летала врз пумпите за нафта во Саудиска Арабија. Цената на...

Екзекутирани 37 Саудијци обвинети за тероризам

Триесет и седум Саудијци беа егзекутирани во Саудиска Арабија, откако беа осудени за тероризам, објави саудиското министерство за внатрешни работи. Егзекуциите биле извршени во пет...

Кашоги планирал книга за нова Саудиска Арабија инспирирана од американскиот систем

Новинарот и колумнист на весникот „Вашингтон пост“ Џамал Кашоги, подготвувал книга за визијата на една нова Саудиска Арабија, инспирирана од американскиот систем, јави агенцијата...