6.8 C
Skopje
8.12.2021 - 13:10

Ознака: сателити

Шведска ја развива првата платформа за лансирање сателити

Шведскиот вселенски центар „Есранж“ ќе стане првата платформа за развој на ракетни технологии и лансирање сателити меѓу земјите од Европската Унија. Како што пренесува...

Албанија догодина ќе испрати сателити во орбитата

Албанскиот премиер Еди Рама на денешната пленарна седница на Парламентот најави дека во текот на идната година владата ќе испрати два сателита „Албанија1“ и...

Сателитите на „Спејс екс“ имаат 1.600 блиски средби секоја недела

Компанијата „Спејс екс“ има голем број сателити во вселената што имаат многу блиски средби секоја недела и доаѓаат во потенцијална ситуација за судир. „Спејс екс“...

Зошто сателитите на Илон Маск ги вознемируваат набљудувачите на ноќното небо?

Илјадници сателити на компанијата „Спејс екс“ беа лансирани како дел од проектот „Старлинк“, со кој треба да се подобри глобалната пристапност до Интернет на...

„Спејс екс“ лансираше шеесет сателити во еден ден

Американската технолошката компанија „Спејс екс“ испрати ракета со 60 сателити минатата недела. Ракетата „Фалкон 9“, лансирана од Кејп Канаверал во Флорида, во вселената понесе сателити...

Индија постави сателит во орбитата за набљудување на Земјата

Индија денеска успешно постави во орбитата нов сателит за набљудување на Земјата и уште 30 помали сателити што припаѓаат на осум различни држави. Ракетата на...

„Спејс Екс“ ќе лансира мали сателити во орбитата на Земјата

Компанијата „Спејс Екс“ доби дозвола од Федералната комисија за комуникација да распореди повеќе од седум илјади сателити во орбитата на Земјата, што е многу...

„Рокет Лаб“ овој месец ќе ја лансира првата комерцијална ракета

Американската вселенска компанија Рокет Лаб објави денеска дека овој месец ќе ја лансира првата комерцијална ракета долга 17 метри од лансирна станица на новозеландскиот...