Ознака: Сараево

Холандскиот „Ријксмусеум Боерхаве“ е европски музеј на годината

Прогласени најдобрите европски музеи за 2019-та Европските музејски награди, за кои беа номинирани 40 музеи, беа доделени во Сараево, а главните награди ги добија музеи...

Центарот на Сараево сосема поплавен

Поради силно невреме кое го зафати Сараево, во градот се поплавени бројни улици. Најкритично е во населбата Храсно каде се поплавени улици и паркинзи. Поради поплавените...

Сараево ќе добие крематориум, прв во БиХ

Во Босна и Херцеговина во моментов не постои ниту еден крематориум, па телата на починатите се кремираат во странство, но од следната година на...

Средно училиште во Сараево евакуирано поради дојава за бомба

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Сараево утрово постапија по дојава за бомба во средно училиште во главниот град на Босна и Херцеговина. -Примивме...

Евакуирани вработените во судот во Сараево поради дојава за бомба

Сараевската полиција утрово добила дојава за бомба поставена во зградата на Кантонскиот суд во Сараево. Од Оперативниот центар при Министерството за внатрешни работи во Сараево...

Промоција на „Сирота мала богата драма“ во Сараево

Промоција на електронската книга, збирка на кратки драми „Сирота мала богата драма“ ќе се одржи денеска на меѓународниот фестивал „Сараевска зима“. Како промотор на книгата,...

Полициска рација во Сараево, уапсени 15 наркодилери

Петнаесет лица се уапсени во вчерашната полициската акција „Призма“ спроведена против шверцери со дрога на подрачјето на Сараево, јавуваат босанските медиуми, притоа додавајќи дека...

Најубавиот и најнесреќен град на Балканот

Репортажа од Сараево Дејан Азески Цвет на сите градови, така во турско време бил нарекуван овој преубав град, кој иако бил еден од најоддалечените од престолнината...

Сараево повторно меѓу најзагадените градови во светот

Сараево вчера повторно беше на листата 10 најзагадени главни градови во светот, покажуваат податоците на „Ер Вижуал“. Порталот Кликс наведува дека по неколку дена релативно...

Застрелан син на имотно семејство во Сараево

Наследникот на богато семејство, 30-годишниот Милош Остојиќ, е убиен завчера во источно Сараево, во класична заседа. Тој е ранет пред клубот „Спарта“, а од...