Ознака: Сараево

Малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и нејзината мајка под сомнение дека и помагалнала...

Евакуирани судови во Сараево поради дојава за бомба

Судот во Босна и Херцеговина и Општинскиот суд во Сараево денеска беа евакуирани поради дојава за бомба. Во Оперативниот центар на Министерството за внатрешни работи...

Папаз во Сараево ја претстави лимитираната колекција „Три“

Македонскиот моден дизајнер Папаз предизвика големо внимание во Сараево со својата луксузна и префинета лимитирана колекција, насловена „Три“. Колекцијата е симбиоза на стилови од...

Денеска се одржува првата Парада на гордоста во Сараевo

Во Сараево денеска ќе се одржи првата Парада на гордоста, а истовремено ќе биде одржан и контрасобир на оние кои се противат на оваа...

Турнирот „Повеќе од игра“ во Сараево прв предизвик за младите металурзи

Пионерите и кадетите на Металург од генерациите 2004/2005 и 2002/2003 ќе бидат дел од четвртиот меѓународен ракометен турнир „Повеќе од игра“, кој ќе се...

Овации за „Медена земја“ на „Сараевски филмски фестивал“

На јубилејниот 25-ти „Сараевски филмски фестивал“, кој се одржува деновиве во Сараево, викендов премиерно беше прикажан веќе познатиот македонски документарен филм „Медена земја“. Како...

Голем пожар во поранешна фабрика предизвика паника во Сараево

Пожар кој избувнал во кругот на поранешна фабрика во источниот дел на Сараево, а кој и натаму гори предизвика паника меѓу граѓаните, пренесува „Б92“. Припадници...

Премиери на „Туста“ и „Отворена врата“ во Мотовун и во Сараево

Два филма во кои македонската продуцентска куќа „Авард филм и видео“ се јавува како копродуцент ќе бидат прикажани на филмските фестивали во Мотовун и...

Лажна дојава за бомба ги испразни судовите во Сараево

Лажна дојава за бомба во судовите во Сараево ја вознемири босанската полиција. По завршените проверки во зградите на Општинскиот, кантонски суд во Сараево и...

Нов поранешен европски првак може да гостува во Македонија

Шкотскиот првак е можен противник на Шкендија во 2. коло од квалификациите за Лигата на шампионите, ако во првото коло Шкендија го елиминира Номе...