16.7 C
Skopje
27.5.2019 - 10:24

Ознака: Сараево

Средно училиште во Сараево евакуирано поради дојава за бомба

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Сараево утрово постапија по дојава за бомба во средно училиште во главниот град на Босна и Херцеговина. -Примивме...

Евакуирани вработените во судот во Сараево поради дојава за бомба

Сараевската полиција утрово добила дојава за бомба поставена во зградата на Кантонскиот суд во Сараево. Од Оперативниот центар при Министерството за внатрешни работи во Сараево...

Промоција на „Сирота мала богата драма“ во Сараево

Промоција на електронската книга, збирка на кратки драми „Сирота мала богата драма“ ќе се одржи денеска на меѓународниот фестивал „Сараевска зима“. Како промотор на книгата,...

Полициска рација во Сараево, уапсени 15 наркодилери

Петнаесет лица се уапсени во вчерашната полициската акција „Призма“ спроведена против шверцери со дрога на подрачјето на Сараево, јавуваат босанските медиуми, притоа додавајќи дека...

Најубавиот и најнесреќен град на Балканот

Репортажа од Сараево Дејан Азески Цвет на сите градови, така во турско време бил нарекуван овој преубав град, кој иако бил еден од најоддалечените од престолнината...

Сараево повторно меѓу најзагадените градови во светот

Сараево вчера повторно беше на листата 10 најзагадени главни градови во светот, покажуваат податоците на „Ер Вижуал“. Порталот Кликс наведува дека по неколку дена релативно...

Застрелан син на имотно семејство во Сараево

Наследникот на богато семејство, 30-годишниот Милош Остојиќ, е убиен завчера во источно Сараево, во класична заседа. Тој е ранет пред клубот „Спарта“, а од...

Загреб и Сараево се заплеткаа во моделот на конститутивност

Политичарите од Хрватска и од Босна и Херцеговина продолжуваат да носат деструктивни одлуки, од кои граѓаните во двете соседни земји ќе бидат губитници Односите меѓу...

Изгоре автомобилот на инспекторка што ја истражувала авто-мафијата

Два автомобила биле опожарени утрово во Сараево, јавуваат сараевските портали. Според истите извори, еден од опожарените автомобили и припаѓа на полицајката која работела на откривање...

„Мрачниот туризам“ ги привлекува странците во Сараево

Сопственикот Аријан Курбашиќ (27) знае дека неговата идеја за гостопримство не е по сечиј вкус, па затоа е подготвен за отстапки, со цел да...