Ознака: сао паоло

Објавен списокот на уметници за Биеналето во Сао Паоло

Иако се чини дека пандемијата не завршува во Бразил, Биеналето во Сао Паоло, најважното биенале во Латинска Америка, планира да ја постави својата главна...

Манекен почина на модна писта во Сао Паоло

Манекен кој учествуваше на ревија од модната недела во Сао Паоло одеднаш му се слоши, по што падна и почина на модната писта, пренесуваат...

Најмалку десетмина загинати во вооружена престрелка во Сао Паоло

Најмалку десет лица загинаа во денешната престрелка во едно предградие на најголемиот бразилски град, Сао Паоло, соопшти полицијата. Вооружената престрелка се случила помеѓу припадници на...

На брутален начин убиен играч на Сао Пауло

Офанзивниот халф на клубот Сао Паоло, Даниел Кореа Фреитас, кој важеше за еден од најперспективните фудбалери, е пронајден мртов во грмушки во градот Сао...

Воена состојба во Сао Паоло, армијата на улиците

Бразилската влада и издаде наредба на војската да ги отстрани блокадите на автопатите, кои беа поставени од возачите на камиони, кои штрајкуваат поради превисоките...

При пожар во зграда во Сао Паоло најмалку 44 исчезнати

Бразилските власти трагаат по најмалку 44 лица, кои се водат како исчезнати по вчерашното уривање на 24-катна зграда зафатена од пожар во центарот на...

Најмалку една жртва во пожар во Сао Паоло

Најмалку еден човек загина во пожар што изби во напуштена зграда во центарот на Сао Паоло. Станува збор за зграда со 26 спратови која...