Ознака: санчез

Партијата на Санчез победи во Шпанија, но без мнозинство за формирање...

Резултатите од речиси 99 отсто преброени гласови на вонредните парламентарни избори во Шпанија, покажуваат победа за социјалистите, соопшти шпанското Министерство за внатрешни работи. Врз основа...

Шпанскиот премиер ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците

Шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците и на лица на функции. Санчез ова го изјави во говор...

Шпанија формира оперативна команда за миграција

Шпанија ќе формира централно оперативна команда, што ќе се занимава со миграцијата, соопшти шпанскиот премиер Педро Санчез. Според него, новата институција ќе ги координира активностите...

Тора: Каталонија не се откажува од идејата за независност

Каталонија на никаков начин не се откажува од идејата да дојде до независност, изјави денеска претседателот на каталонската регионална Влада, Ким Тора по средбата...