Ознака: санкции

Шести пакет санкции на ЕУ против Русија додека се интензивираат борбите...

Европската Унија денеска објави шести пакет санкции против Русија, чии сили напаѓаат цели во источна Украина и истрелуваат ракети кон фабриката за челик, последното...

ЕУ подготвува санкции за руската нафта, но нема согласност од сите...

Европската Унија подготвува нови санкции за продажба на руска нафта и се надева дека ќе усвои ембарго на следниот состанок на Советот за надворешни...

Шолц: Санкциите кон Русија ќе важат се до потпишување на мировен...

Санкциите наметнати на Русија како одговор на нејзината инвазија врз Украина нема да бидат укинати додека Москва не постигне мировен договор со Киев, изјави...

Вучиќ: Србија е под огромен притисок за воведување санкции кон Русија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека со американскиот сенатор Крис Марфи не разговарал за воведување санкции против Русија, но и дека Србија...

Унгарија се соочува со строги финансиски санкции од ЕУ

Европската комисија поведе постапка против Унгарија за користењето средства од европскиот буџет. Според извори од комисијата, постапката е поведена поради сериозна загриженост во однос...

Ветото врз Македонија ја става Бугарија под закана од американски санкции

Американската конгресменката Клаудија Тени вели дека размислува да формира коалиција на Капитол Хил што би работела на можни санкции против Бугарија, бидејќи не го...

Вучиќ: Србија плаќа многу висока цена поради невоведувањето санкции во Русија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека Србија е единствената земја во Европа која не вовела никакви рестриктивни мерки против Руската Федерација и дека...

Укорите неефикасни, следуваат ли санкции јасни

САД и досега безброј пати го констатирале истото, или нешто слично, за состојбите на (не)почитување на правата на Македонците во Бугарија, а истото тоа...

Путин: Санкциите создаваат проблеми, но Русија има можности за алтернативни решенија

Рускиот претседател Владимир Путин учествуваше на виртуелен состанок за економски и развојни прашања на арктичките територии на Русија и рутата на Северното Море. – Реализацијата...

„Црната листа“ на која се Груевски и Мијалков им порачува на...

Поранешниот македонски амбасадор Љупчо Арсовски за санкциите на Стејт департментот Санкциите не се изненадување, а претставуваат порака дека веќе не можете да влезете во политиката,...