Ознака: санкции

Мадуро со откажана делегација се бори против санкциите на САД

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го откажа учеството на владината делегација на преговори со претставници на опозицијата на Барбадос. Претставници на Владата нема да отпатуваат...

Венецуела главен издувен вентил за проблемите на САД?

Националниот советник за безбедност на САД, Џон Болтон, изјави дека Венецуела сега е дел од „ексклузивниот клуб на непријателски земји“ и издаде предупредување за...

Тоталното ембарго на Трамп за Венецуела како ново решение за кризата

Американскиот претседател Доналд Трамп обелодени дека САД ќе ги зголемат рамките на постоечките санкции кон Венецуела, додавајќи дека издал извршна наредба за комплетно економско...

ЕУ со нови санкции за Венецуела, Мадуро вели дека нема да...

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро ги оцени како уцена најавите на ЕУ за нови санкции врз земјата, доколку преговорите меѓу власта и опозицијата во...

Црна листа и санкции за прекршителите на правото

Во стратегијата на ЕУ се предвидува во иднина ЕК еднаш годишно да изработува табела со бодувања, во која ќе бидат изложени дејствувањата на европските...

Европската Унија воведе санкции против Турција

Европската Унија наведува дека дупчењата што ги врши Турција во источниот Медитеран се незаконски, поради што ќе бидат преземени одредени мерки против официјална Анкара....

Австрискиот министер најави санкции на ЕУ против Турција

Министерот за надворешни работи на преодната влада на Австрија, Александер Шаленберг, денеска ги најави санкциите на ЕУ против Турција. - Денес ќе донесеме низа мерки...

Кина тврди дека Си Џинпинг побарал од Трамп да ги олесни...

Кинескиот претседател Си Џинпинг го повика американскиот претседател Доналд Трамп да ги олесни санкциите врз Северна Кореја за време на нивниот состанок во Јапонија...

Трамп: Значајно ќе ги засилам санкциите кон Иран

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска го обвини Иран дека тајно збогатува ураниум веќе подолго време и му се закани на Техеран со поостри санкции,...

Успешните преговори со САД не ја залажуваат Северна Кореја

Делегација на Северна Кореја во Обединетите нации ги обвини САД дека се „насочени кон непријателски акти“, и покрај неодамнешната согласност меѓу двете држави за...